U saopštenju dostavljenom Portalu Analitika, navodi se da se posebno zalažu za sagledavanje eventualne odgovornosti direktora i članova UO Fonda, polazeći od toga da su u pitanju javni funkcioneri koji učestvuju u očuvanju interesa nacionalnih i etničkih zajednica.
- Iako je i ranijih godina više puta ukazivano na nedostatke u radu ovog Fonda, CEDEM i UNO Libertask nisu cijenili za shodno da traže novu raspodjelu, smatrajući da nema razloga za intervenciju osim ako nije prekršen zakon. Naknadnim uvidom u odluke i zapisnike sa sjednica Upravnog odbora Fonda, došli smo do saznanja da ne samo da je prekršen Zakon o manjinskim pravima i slobodama, koji se odnosi na osnov raspodjele, nego i Zakon o konfliktu interesa, kao i Statut Fonda i Pravilnik o raspodjeli sredstava. Stoga smatramo neophodnim da javnosti ukažemo na određene činjenice koje su obilježile ovogodišnju raspodjelu, a koje ukazuju na ozbiljne nepravilnosti i zloupotrebe.
Iz CEDEMA i Libertaska kažu da je, pored ostalog, riječ o kršenju principa tajnosti rada, konfliktu interesa, nezakonitoj selekciji i bodovanju, nezakonitom održavanju sjednica, te primjeni diskriminatornih kriterijuma u odlučivanju. Dodatni povod za reagovanje je činjenica da je raspodjela izvršena od strane UO Fonda čiji pojedini članovi iz redova manjinskih savjeta nemaju legitimitet jer im je mandat istekao. Zato smatraju da odluke Fonda treba staviti van snage do utvrđivanja svih relevantnih činjenica, a djelovanje Fonda suspendovati do punopravnog izbora novih članova UO.
CEDEM i Libertask podržavaju i napore Građanske alijanse na sagledavanju svih činjenica od značaja za rad Fonda, i napominju da reagovanja, koja se temelje na konkretnim činjenicama, vode ka većoj odgovornosti institucija. Organizacije se zalažu za afirmaciju principa javnosti, te poručuju da izjave poput onih da nezadovoljne upravo one organizacije koje nisu dobile sredstva, nikako ne umanjuju njihovo pravo da ulažu kritike na račun Fonda, niti članove UO amnestiraju od odgovornosti za zakonit rad.
- Konačno, CEDEM i UNO Libertask pozivaju Skupštinu i Vladu Crne Gore da jasno formulišu strategiju u vezi sa otvorenim pitanjima u funkcionisanju Fonda koja su prisutna gotovo od njegovog osnivanja, te da otpočnu sa njihovim suštinskim rješavanjem. Svako dalje nerješavanje ovih pitanja predstavljalo bi davanje legitimiteta nezakonitim odlukama koje bi negativno uticalo na razvoj odnosa između manjinskih naroda i drugih manjinskih zajednica u Crnoj Gori. Osim toga, nastavak dosadašnje prakse u radu Fonda mogao bi u perspektivi voditi njegovom gašenju koje ne smatramo prihvatljivim. Jedino temeljnom evaluacijom rada Fonda, njegovom potpunom depolitizacijom, te uspostavljanjem efikasne eksterne kontrole, obezbijediće se da se izdvojena sredstva zaista usmjere za potrebe onih građana Crne Gore u čijem interesu je Fond i osnovan – zaključuje se u saoptšenju dvije organizacije.
Opširniji osvrt CEDEM-a i Libertaska na raspodjelu sredstava Fonda za 2012.godinu biće dostavljen relevantnim domaćim i međunarodnim subjektima.