Istraživanje je sprovedeno od 4. do 14. juna na uzorku koji je obuhvatio 1001 ispitanika iz svih crnogorskih opština. Matica je saopštila da će kompletno istraživanje objaviti u narednom broju časopisa Matica, koji bi trebalo da bude objavljen na jesen.
Pozitivan stav o državnim simbolima: Istraživanje je pokazalo da crnogorski građani imaju pozitivan stav o državnim simbolima, pa tako čak 62.4 odsto ima pozitivan stav o grbu, 62 odsto o himni, a 61 odsto o zastavi. Za 71 odsto ispitanika opstanak vlastitog naroda glavni je zadatak svakog pojedinca, a čak 67 odsto anketiranih smatra da svako ima sve što mu je potrebno kad je zemlja jaka. Gotovo 60 odsto ispitanika tvrdi da je zajedničko porijeklo pripadnika „našeg naroda temelj našeg povjerenja“. Odgovarajući šta znači biti Crnogorac gotovo 78 odsto ispitanika je kazalo da je to poštovati političke institucije i zakone Crne Gore, dok je 71,5 odgovorilo da je to imati crnogorsko porijeklo. Više od 65 odsto anketiranih na to pitanje je odgovorilo tvrdnjom – biti rođen u Crnoj Gori.
Tijesna većina za srpski jezik: Preko 41 odsto ispitanika govori srpskim jezikom, dok se za crnogorski opredijelilo 38,2 odsto anketiranih. Za 45,2 odsto anketiranih sasvim je u redu što je crnogorski službeni jezik u Crnoj Gori, dok gotovo četvrtina smatra da to nije u redu i da ga treba zvati srpski.
Više od trećine anketiranih (35,4 odsto) smatra da država treba da radi na jačanju svih vjerskih zajednica podjednako, dok je svega 11,7, odnosno 6,1 odsto anketiranih za to da država radi na jačanju Srpske pravoslavne crkve, odnosno Crnogorske pravoslavne crkve.
Interesantno je da više od četvrtine ispitanih tvrdi da država ne bi trebalo da jača nijednu vjersku zajednicu.