Oni su reagovali na saopštenje predsjednika Mjesne zajednice Župa, Dragoljuba Radulovića koji je, između ostalog, kazao da je „odnos CEDIS-a katastrofalan, te da je oko 1,7 hiljada domaćinstava u nikšićkoj Župa osmi dan bez urednog napajanja strujom"
Kako navode iz CEDIS-a, na području nikšićke opštine je prethodnih dana padao “vlažan” snijeg zbog kojeg, uz niske noćne temprerature, dolazi do formiranja leda na provodnicima, što stvara dodatno opterećenje koje prevazilazi projektovane limite i uzrokuje brojna oštećenja na mreži.
"Važno je da naši korisnici znaju da su CEDIS i ekipe na terenu, u slučaju prekida preduzimali sve neophodne aktivnosti kako bi stabilizovali napajanje električnom energijom u najkraćem roku“, kažu u reagovanju.
Takođe, kako dodaju, kroz preventivno održavanje mreža je pripremljena za zimske uslove, međutim treba imati u vidu da crveni meteo-alarm podrazumijeva ekstremno nepovoljne uslove, koji mogu da prevaziđu standarde za koje se mreža projektuje, zbog čega se i prilikom izdavanja upozorenja na meteo uslove upućuje na mogućnost problema na elektrodistributivnoj infrastrukturi.
„Zbog svega navedenog apelujemo na razumijevanje, jer su u uslovima crvenog meteo – alarma oštećenja na mreži neminovnost, ne samo u Crnoj Gori, već svuda u svijetu. CEDIS je u prethodnom periodu uložio desetine miliona eura u revitalizaciju određenih srednjenaponskih dalekovoda i niskonaponske mreže prema ruralnim prodručjima u svim opštinama, koja je vršena po propisanim standardima, ali u opisanim uslovima teško da se mogu izbjeći kvarovi, naročito na nadzemnim vodovima“, ističu u reagovanju.
Osim rizika po ekipe koje rade na otvorenom, svaki meteo-alarm za CEDIS znači i mogućnost finasijskih gubitaka, jer je dovoljan dan da se anuliraju mjeseci rada i stotine hiljada eura ulaganja.
„Kada je riječ o periodu prije najavljenogmeteo-alarma, radi preciznosti, navodimo sve prekide za područje Župe koji su bili aktuelni tokom januara: u periodu do 10. januara nije bilo prekida; 10. januara je evidentiran prekid za područje koje se napaja sa TS 35/10kV Mačak u trajanju od 45minuta u večernjim satima. Ispad je posljedica prolaznog kvara u postrojenju 35/10kV „Seoca“ koja je u vlasništvu Uniproma i nema stalnu posadu, zbog čega su korisnici dobili napajanje nakon dolaska uklopničara u postrojenje; 16. januara evidentiran prekid za područje koje se napaja iz TS 35/10kV „Mačak“ u trajanju od 1h u kasnim večernjim satima, usljed prolaznog kvara u postrojenju 35/10kV „Seoca“; 17. januara evidentirana dva prekida za područje koje se napaja iz TS 35/10kV „Mačak“ u trajanju od 22 minuta i jedan od 2 minuta zbog ispada usljed opterećenja trafostanice“, pojašnjavaju.
Kako navode, od 18. januara su aktuelne izuzetno loše vremenske prilike, koje su se na stabilnost napajanja u Župi u najvećoj mjeri odrazile 20. i 21. januara, kada je zbog vlažnog snijega i leda na provodnicima došlo do ozbiljnijih havarija na mreži.
„Dakle, na navedenom području do 10. januara nisu evidentirani prekidi, nakon čega je uslijedio period relativno nestabilnog napajanja koje je u najvećoj mjeri, gledano prema učestalosti i prema dužini trajanja prekida, posledica nepovoljnih meteo uslova. Bez obzira na navedeno, nakon stabilizacije vremenskih uslova, detaljno ćemo analizirati uzroke prekida i stanje mreže na tom području i preduzeti sve neophodne aktivnosti kako bi otklonili eventualne probleme na mreži sa koje se napaja Župa Nikšićka“, zaključuju u reagovanju.