Raduje činjenica, kako navode u saopštenju, da je predlog za usvajanje ovog pitanja, da bude dio današnje sjednice, jednoglasno prihvaćen, što, smatraju oni, “može dati nadu da će u što boljoj mjeri doći do rasvjetljavanja ovakvih slučajeva”.
“Raspravljajući o inicijativi kolega iz Akcije za ljudska prava, o načinu primjene Strategije za istraživanje ratnih zločina Državnog tužilaštva Crne Gore od 2021-2022.godine, članovi će podrobno razmotriti na koji način će dati svoj doprinos u dijelu zakonskih ograničenja, zbog osjetljivosti samih postupaka”, dodaju iz CEGAS-a.
Iz te NVO navode da je TS je i danas raspravljao da li je dužan ispitivati djelotvornost istrage, prilikom odlučivanja po pritužbama.
“Mišljenja članova su bijela podijeljena. U slučaju “Grujičić”, dva člana Komisije za odlučivanje po pritužbi, smatrala su da se TS, tj. Komisija za odlučivanje po pritužbi, ne mogu baviti ispitivanjem djelotvornosti istrage, dok je treći član TS i Komisije, smatrao da se o djelotvornošću istrage treba baviti, s obzirom na Zakon o Državnom tužilaštvu, gdje je jasno predviđeno da Državno tužilaštvo svoju funkciju vrši na osnovu Ustava, zakona i potvrđenih međunarodnih ugovora”, obrazložili su iz CEGAS-a.
CEGAS smatra da sve dileme TS nastaju i iz razloga potrebe izmjene krovnog Zakona o Državnom tužilaštvu Crne Gore, koji će, kako ocjenjuju, “pratiti usklađenost podzakonskih akata”.