Politika

Kažu da je "mogao", ali nije morao odjaviti prebivalište

CEGAS: Proces dokazivanja Spajićevog prebivališta na Ministarstvu unutrašnjih poslova

Centar za građanske slobode (CEGAS), je tokom višegodišnjeg rada na analizi zakona koji se tiču izbornog zakonodavstva, između ostalog, apelovao na obaveznu izmjenu Zakona o registrima prebivališta i boravišta, na potpun i valjan način, gdje će građani i građanke imati obavezu odjavljivanja i prijavljivanja svog prebivališta onda, kada i za tim postoji faktička i pravna potreba, saopšteno je iz ove Organizacije. 

CEGAS: Proces dokazivanja Spajićevog prebivališta na Ministarstvu unutrašnjih poslova Foto: CEGAS
Portal AnalitikaIzvor

Kako navode, insistirali su i na tome da nadležni organ (tj.Ministarstvo unutrašnjih poslova), bude u obavezi ispitivanja prebivališta, i da u skladu sa tim, u konačnom dobijemo jasne podatke o broju lica sa prijavljenim prebivalištem, kako bi se u skladu sa istim, i stvarali drugi, izvedeni spiskovi, među kojima je i birački spisak.

“Prema važećem Zakonu o registrima prebivališta i boravišta, prebivalište je mjesto na teritoriji Crne Gore, u kojem se crnogorski državljanin nastanio sa namjerom da u njemu stalno živi, a koje je središte njegovih životnih aktivnosti, i sa kojim ima trajnu povezanost. Nažalost, ni nakon nove izmjene Zakona o registrima prebivališta i boravišta (Član 12), u januaru 2023.godine, nemamo obavezu odjavljivanja crnogorskih državljana koji se iseljavaju iz Crne Gore, da bi se nastanili u drugoj državi sa namjerom da u njoj stalno žive, već je ona ostavljena kao mogućnost (“može odjaviti prebivalište”)", navode u saopštenju.

Ovdje je ističu, jasno da čitav teret dokazivanja leži na Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore.

“Za predsjednika Crne Gore, može biti biran crnogorski državljanin koji ima najmanje 10 godina prebivališta u kontinuitetu, u poslednjih 15 godina”, podsjećaju. 

Dodaju da se, kako je proces dokazivanja prebivališta na Ministarstvu unutrašnjih poslova, a s obzirom na postojanje prebivališta Spajića i u Srbiji i u Crnoj Gori, postavlja najvažnije od svih pitanja, a to je postojanje prebivališta unutar dvije različite države, u istom vremenskom razdoblju. 

“Ovaj podatak mora biti dovoljan za Ministarstvo unutrašnjih poslova, kako bi ušlo u utvrđivanje činjeničnog stanja i postojeće dokumentacije. Sljedeće što može biti sporno jeste postojanje državljanstva države Srbije, ako uzmemo u obzir i samo postojanje prebivališta unutar iste. Ako je državljanstvo države Srbije kod Spajića nastalo nakon 2006.godine, jasno je da crnogorsko može postojati samo uz zahtijevanje otpusta od srpskog državljanstva”, navodi se u saopštenju.

Objašnjavaju da čak, i da se traži otpust srpskog državljanstva zarad zadržavanja crnogrskog, teško će biti dokazivo prebivalište u kontinuitetu, u obje susjedne države.

“Loša zakonska rješenja unutar izbornog zakonodavstva, kao i njihove izmjene naprečac, ne donose valjane pravne ishode i rješenja”, zaključuju u saopštenju. 

Portal Analitika