Društvo

Bez direktnog odgovora da li je autentično rješenje za novi logo RTCG koje neodoljivo podsjeća na znak Google softvera

Čekaju Dan televizije da prezentuju novi vizuelni identitet

Žiri ne može niti je u stanju i obavezi da radi provjeru autentičnosti ponuđenih rješenja. Autori su ti koji su u obavezi da izjavom garantuju da je rješenje sa kojim apliciraju autentično autorsko djelo, kazao je za Pobjedu član žirija, glavni producent RTCG, reditelj Gojko Berkuljan

Čekaju Dan televizije da prezentuju novi vizuelni identitet Foto: Instagram
PobjedaIzvor

Glavni producent RTCG reditelj Gojko Berkuljan koji je, uz rukovodioca promocije programa Jova Vukčevića, bio u žiriju ispred Javnog servisa, nije želio da za Pobjedu potvrdi da li je prvorangirano rješenje na nedavno završenom konkursu za novi logo te medijske kuće, koje je na Instagramu objavio, pa ubrzo i uklonio, jedan od koautora, a koje neodoljivo podsjeća na vizuelni identitet jednog od servisa kompanije Google, autentično.

Na osnovu međunarodnog konkursa za izbor jedinstvenog vizuelnog rješenja loga RTCG, sa nagradnim fondom od 22.500 eura, prvorangirano je rješenje koautora Orin Ivan Vrkaša i Marka Vilipića ispred zagrebačke firme „Ivorin atelier“ za što će dobiti 16.000 eura.

Drugorangirani su banjalučki koautori Aleksa Doveden i Milutin Meksić, ispred firme „Forma plus“, a trećerangirano je rješenje Slobodana Jovanovića iz Beograda. Za drugo i treće mjesto predviđene su nagrade u iznosima od 4.000 i 2.500 eura.

Žiri i rangiranje

Članovi konkursnog žirija su bili grafički dizajner iz Crne Gore Nikola Bada Radonjić kao predsjednik, grafički dizajner Slavimir Stojanović Futro, filmska producentkinja Jelena Mišeljić, grafički dizajner i ilustrator Mirko Ilić, grafički dizajner Orsat Franković, glavni producent RTCG, reditelj Gojko Berkuljan i rukovodilac promocije programa RTCG Jovo Vukčević.

Međunarodni javni konkurs je, nakon usvajanja rebalansa finansijskog plana RTCG koji je Savjet Javnog servisa usvojio 22. juna, a kojim je za konkurs za novi logo bilo predviđeno 35.000 eura, raspisan 28. avgusta i trajao je do 6. oktobra

Kako je ranije objavila RTCG, žiri je ocjenjivao rješenja u dva kruga. U prvom krugu održanom 17. oktobra žiri je formirao nerangiranu listu najuspješnijih rješenja koja su kvalifikovana za drugi krug, dok je drugi krug održan 24. oktobra u kojem su učesnici pred žirijem branili svoja rješenja .

Generalni direktor RTCG Boris Raonić dan kasnije donio je odluku o izboru tri najbolje rangirana rješenja. Predsjednik žirija kazao je ranije da su se na konkurs prijavila 43 autora sa 45 radova, a prijavljeni su kandidati iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Mađarske.

Ono što je za sada poznato javnosti je zahvaljujući činjenici da je jedan od koautora prvorangiranog rješenja Orin Ivan Vrkaš, kako je to objelodanio podgorički dizajner Nikola Latković na svom Linkedin profilu, objavio nagrađeno rješenje na Instagramu, ali ga i vrlo brzo uklonio sa te platforme, kao i da ono neodoljivo podsjeća na logo Google softvera OR-Tools.

Berkuljan je na pitanje Pobjede da potvrdi da li je u pitanju autentično rješenje za koje su Vrkaš i Vilipić nagrađeni sa 16.000 eura, kazao da će po tom i svim pratećim pitanjima stručni žiri uskoro iznijeti svoj stav koji će biti dostupan javnosti.

Prezentacija

Iako je odluka o izboru tri najbolja rješenja donešena prije deset dana, RTCG još uvijek na svojim platformama nije javnosti omogućio uvid u nagrađena rješenja.

Iz RTCG to objašanjavaju željom da za Dan televizije, 27. novembra, organizuju predstavljanje novog vizuelnog identiteta.

"Kao što je i svake godine običaj da se na Dan televizije osvrnemo na reprezentativne stvari koje smo u protekloj godini napravili i postigli, kao i da javnosti predstavimo naše planove za budućnost, tako smo željeli da taj dan iskoristimo kako bismo detaljno predstavili i viziju novog vizuelnog identiteta RTCG. U sklopu svečanosti povodom Dana televizije 27. novembra, kao centralni događaj je planirana detaljna prezentacija prvorangiranog rješenja, a za prateći događaj je postojala ideja da se organizuje izložba svih pristiglih rješenja, a koja su ispunjavala formalne uslove za učešće. Jednostavno smo od ishoda konkursa željeli da napravimo bogat i reprezentativan događaj", kazao je Berkuljan.

Iz njegovog odgovora na pitanje koliko je bilo finalista u drugom krugu, na tzv. nerangiranoj listi najuspješnijih koja je formiran 17. oktobra, proizilazi da su već u prvom krugu „otpala“ 42 ponuđena rješenja, od čega 21 rješenje crnogorskih autora.

"Kao što je i tekstom konkursa definisano, konkursni žiri konsenzusom donosi odluku, a jednoglasni stav žirija je bio da su tri rješenja svojim kvalitetom zaslužila da uđu u drugi krug konkursa. Kako bi se što objektivnija slika o kvalitetu pristiglih radova stekla, RTCG je insistirala da glavnu riječ vodi struka, što se vidi po strukturi i referencama većinskog dijela žirija", poručio je Berkuljan.

Mehanizam kontrole

Na pitanje koje mehanizme je RTCG koristila u procesu izbora rješenja, radi zaštite od plagijarizma, te da li da li je Javni servis tražio mišljenje Direkcije za intelektualnu svojinu po pitanju apsolutnih, ali i relativnih, razloga koji mogu da onemoguće međunarodnu registraciju izabranog loga kao žiga, Berkuljan je kazao da ono što žiri ne može, niti je u stanju i obavezi da radi, je provjera autentičnosti ponuđenih rješenja.

"Autori su ti koji su u obavezi da izjavom garantuju da je rješenje sa kojim apliciraju autentično autorsko djelo i ta izjava je, u formalnom smislu, jedan od najvažnijih konkursnih dokumenata. Namjera RTCG da svoje servise unaprijedi a sadržaje učini dostupnim na širi sprektar kanala, neminovno nosi sa sobom i pitanje adaptacije vizuelnih elemenata koji će biti sastavni dio ovih kros-platformi. S tim u vezi, bilo nam je potrebno rješenje koje će svojom kompaktnošću i modularnošću odgovoriti na taj zadatak široke primjene", kazao je Berkuljan.

On je poručio da je zbog novonastale situacije „koja je duboko uzdrmala javnost“ konkursni žiri organizovao vanredno zasijedanje, sa kojeg će zaključci biti dostupni javnosti u najkraćem mogućem roku.

Portal Analitika