Ove sedmice, pažnju javnosti okupirala su dva ključna momenta – dešavanja u vezi sa formiranjem lokalne vlasti na Cetinju i ona povodom uspostavljanja manjinske Vlade, a upravo sljedeće sedmice mogli bismo saznati i epiloge. Konačne ili djelimične.
Cetinje dobija novog gradonačelnika
Što se Cetinja tiče, nakon što su Socijaldemokratska partija i Stara garda Liberalnog saveza Crne Gore formirale postizborni savez, slijedi nova sjednica tamošnjeg lokalnog parlamenta.
Na njoj će, najdalje do kraja mjeseca, biti biran novi gradonačelnik prijestonog grada, a po svemu sudeći, kandidat za tu funkciju biće SDP-ov nosilac liste Nikola Đurašković.
Definitivno je kako za Đuraškovića – ili bilo kojeg drugog kandidata SDP – neće glasati odbornici Demokratske partije socijalista. No, to ne znači kako će njegov izbor doći u pitanje, jer je za očekivati da, uz 11 odbornika SDP i SG LSCG, kandidata podrži i šest odbornika URE i Demokrata.
Na taj će način gotovo tromjesečna saga o uspostavljanju nove lokalne vlasti na Cetinju biti okončana.
SNP konačno prelama
Za razliku od prijestonice, na državnom nivou stvari i dalje nijesu tako jasne. Očekuje se, međutim, kako bi sljedeće sedmice najzad mogla biti održana sjednica Glavnog odbora Socijalističke narodne partije.
Biće time poznat i odgovor da li će SNP participirati u manjinskoj Vladi. Bude li pomenuta partija tamo, najvjerovatnije će dobiti pet ministarskih mjesta, a njen lider Vladimir Joković vrlo moguće i fotelju šefa crnogorskog parlamenta.
U tom slučaju, isti broj ministara, uz poziciju premijera, gotovo izvjesno dobila bi URA. Preostale ministarske funkcije pripale bi opoziciji – dominantno strankama koje predstavljaju manje brojne narode.
Ipak, mnogo drugačije biće ukoliko otpor među dijelom članstva SNP rezultira odlukom da ta stranka ne participira u budućoj vlasti. U tom slučaju, uslijedile bi znatno drugačije kombinatorike, a ne bi trebalo isključiti ni mogućnost novih izbora.