Crna hronika

Tužilaštvo donijelo naredbu o dodatnim dokazima u slučaju zapljenje 1.400 kilograma kokaina

Čekaju vještačenja komunikacije osumnjičenih

Više državno tužilaštvo donijelo je naredbu da se urade telekomunikacijska vještačenja kako bi se utvrdilo da li je u švercu 1.400 kilograma kokaina, koji je zaplijenjen u Mojanovićima 26. avgusta, učestvovalo još osoba, osim oca i kćerke – Budimira i Marine Krstović, koji su za sada jedini osumnjičeni u ovom slučaju.

Zaplijenjena droga Foto: Pobjeda
Zaplijenjena droga
PobjedaIzvor

To je Pobjedi potvrdila viša državna tužiteljka Lepa Medenica, koja je naglasila da će ukoliko bude neophodno, preduzeti i druge radnje.

"U Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, formiran je predmet protiv B. K. i M. K, zbog krivičnog djela neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, koji se nalazi u fazi istrage, tokom koje se preduzimaju sve neophodne mjere i radnje, a od strane tužilaštva donijete su naredbe za sva neophodna vještačenja, te upućeni zahtjevi Višem sudu u Podgorici, sudiji za istragu, za telekomunikacijska vještačenja koja su u toku, a preduzeće se i druge neophodne mjere i radnje za kojima se tokom postupka ukaže potreba", navela je Medenica.

Nijesmo dobili odgovore na pitanja da li je policija dostavila tužilaštvu nove dokaze koje su dobili od stranih bezbjednosnih službi i da li su tražili putem međunarodne pravne pomoći salušanje nekih osoba, čija bi eventualna saznanja pomogla u istrazi.

Za sada, Krstovići su jedini osumnjičeni za šverc kokaina visoke čistoće, za koji je utvrđeno da je stigao sa kontejnerima banana iz luke Bolivar u Ekvadoru brodom „Šarlot“. Sumnja se da je tokom transporta došlo do utovara kokaina u kontejnerima sa naručenim bananama.

Nijesu utvrđene ključne činjenice – ko je naručilac i koja je bila krajnja destinacija.

Akcija u kojoj je zaplijenjena rekordna količina kokaina rezultat je saradnje crnogorskih bezbjednosnih službi sa BIA.

Samo dan nakon zapljenje kokaina, premijer Zdravko Krivokapić poručio je sa svog Tviter naloga da je zadat „najveći udarac za trgovce narkoticima u istoriji Crne Gore“.

"Ponosan na svoj tim koji izvodi ovu zahtjevnu akciju. Naša djeca i naši građani neće biti taoci organizovanog kriminala. Tek smo počeli", napisao je tada Krivokapić na Tviteru.

Tri dana kasnije, predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Vlade i Uprave prihoda i carina organizovali su pres na kojem nijesu saopšteni detalji izviđajnog postupka. Tada je Krivokapić najavio da će detalji biti poznati narednih dana, najvjerovatnije u srijedu, kada međunarodne službe daju zeleno svjetlo.

Ministar Sekulović je tada, odgovarajući na pitanje Pobjede, kazao da SDT nije svjesno i namjerno zaobiđeno u rekordnoj zaplijeni 1.400 kilograma kokaina koja je u Crnu Goru stigla preko Luke Bar.

"Pretpostavljam da je vaše pitanje suštinski usmjereno ka tome da li je svjesno i namjerno zaobiđeno Specijalno tužilaštvo. Moram reći da je odgovor – ne. Sarađujemo sa Višim tužilaštvom kako treba i stvari vezane za saradnju Uprave policije i tužilaštva idu na kvalitetan način", kazao je Sekulović.

Pojasnio je da je umjesto SDT-a bilo uključeno Više tužilaštvo, s obzirom na to da je u trenutku zapljene droge u Mojanovićima ,,egzistirala kvalifikacija nedozvoljenog držanja i proizvodnje opojnih droga, a što je nadležnost Višeg tužilaštva“.

Tako je izostao odgovor zašto je izbjegnuto da se uz kvalifikaciju nedozvoljenog držanja droge stavi na teret i stvaranje kriminalne organizacije, čime bi se aktiviralo učešće Specijalnog državnog tužilaštva, čije ostavke predstavnici Vlade i dijela parlamentarne većine već mjesecima traže.

Na presu SDT-a, koji je održan protekle sedmice, glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, na pitanje Pobjede o ovom slučaju, odgovorio je da je za akciju zapljene kokaina u Zeti saznao iz medija.

Rekao je da su službenici njegovog odjeljenja bili obaviješteni u jednoj fazi akcije, da im je tražena određena vrsta pomoći, ali da u otkrivanju metoda nijesu učestvovali.

"Prema podacima koje imamo, droga je došla sa drugog kontinenta, vjerujemo od strane organizovane kriminalne grupe. Mi radimo na otkrivanju kriminalnih grupa i njihovih planova, kao i na praćenju realizacije i osujećivanju vršenja kriminalnih djela", naveo je Katnić.

Dodao je da nijesu bili obaviješteni kada su bile informisane crnogorske policijske strukture o tom slučaju.

"Sredstvima koje koristimo vjerujemo da bismo otkrili još pripadnika kriminalne grupe koji su učestvovali u ovom djelu. Vjerujem da se moglo bolje postupiti u ovom slučaju", dodao je Katnić.

Katnić je kazao i da vjeruje da je SDT učestvovao u akciji – bili bi otkriveni i finansijeri, kao i da sumnja da je riječ o određenim grupama iz Bara, Budve i Kotora.

Krstovići su u pritvoru odlukom Apelacionog suda. Oni su nakon hapšenja prvom odlukom sudije za istragu pušteni da se brane sa slobode, uz mjere ograničenog kretanja i oduzimanja putne isprave.

Međutim, Više državno tužilaštvo u Podgorici je uložilo žalbu na ovu odluku i Krstovići su po odluci vanrasparvnog vijeća Višeg suda ipak poslati u spuški Istražni zatvor.

Marina Krstović negirala je ranije pred tužiocem da ima bilo kakve veze sa tom drogom i prošla je poligrafsko testiranje.

Krivicu je negirao i Budimir Krstović.

Droga je navodno trebalo da izađe iz Crne Gore na međunarodno tržište preko Srbije.

Portal Analitika