Čengić ističe da su Bosna i Hercegovina i Crna Gora države u kojima se najviše osjeća ruski uticaj. Uvjeren je da će patriotske snage pobijediti uz podršku međunarodnih saveznika.
“Dugogodišnje zanemarivanje sigurnosti na prostoru Zapadnog Balkana od strane međunarodne zajednice napravilo je plodno tlo za uticaj trećih sila i u Crnoj Gori i u Bosni i Hercegovini, te je to opasnost za cijeli region”, ocjenjuje Čengić, dodajući da je to opasnost i za Evropu.
“Nijesu ovo više devedesete da možete izolirati bilo koji konflikt. Vidimo danas posljedice agresije na Ukrajinu, osjetimo ih svi u Evropi i cijelom svijetu. Isto tako, eventualne neke posljedice sukoba na Balkanu i ponovo i te kako pravile problem i svim zapadnim zemljama i članicama Evropske unije”, pojašnjava Čengić.
Ruska agresija na Ukrajinu, dodaje, pomogla je Bosni i Hercegovini da ponovo bude u centru pažnje međunarodne zajednice, ali i da se spriječi separatistička politika Milorada Dodika koja je, po mišljenju Čengića, priželjkivala kiparski scenario.
Takav scenario, navodi, podrazumijevao bi decenijama zamrznuti konflikt, u kojem bi tražili veći separatizam od Bosne i Hercegovine.
“Mislim da je upravo to trenutno spriječilo Milorada Dodika u toj politici i da je naredni korak koji sve patriotske snage u Bosni i Hercegovini, ali i u Crnoj Gori moraju napraviti da se na izborima riješe takvih politika, jer bez obzira koliko vam međunarodna zajednica mogla pomagati, ne može vam beskonačno dugo pomagati i neće vam vanjska politika toliko pomoći da ustabilite situaciju u vašoj državi, ukoliko se vi sami i građani na izborima ne riješe takvih politika”, naglašava Čengić.
Zahvaljujući krizi izazvanoj ruskom agresijom, dodaje, građani su vidjeli ko su ruski igrači u regionu.
“Pored Milorada Dodika, tu je označeno i nekoliko hrvatskih lidera kao Dragan Čović i izjave Zorana Milanovića da neće dozvoliti ulazak Finske u NATO dok se ne riješi izborni zakon Bosni i Hercegovini i slično. Mislim da će građani u Bosni i Hercegovini izabrati druge politike i druge članove predsjedništva u septembru i oktobru tokom kampanje i 2. oktobra na izborima i da će se promijeniti situacija u oba entiteta države Bosne i Hercegovine i da ćemo doći do smjene vlasti, koja će se dalje baviti očuvanjem mira i socioekonomskim programima”, kaže Čengić.
Trenutna politička nestabilnost u Bosni i Hercegovinii, zaključuje Čengić, apsolutno ostavlja prostor za uticaj trećih sila i pokušaj destabilizacije.