Abiznis

Zadovoljni izvještajem Evropske komisije

Centralna banka će donijeti 40 odluka do kraja novembra

CBCG saopštila da će prvu preporuku, koja se odnosi na usvajanje podzakonske regulative, završiti do kraja novembra ove, a drugu o kvalitetu aktive banaka do kraja aprila naredne godine.

Centralna banka će donijeti 40 odluka do kraja novembra Foto: Portal Analitika
Mira Popović Milović
Mira Popović MilovićAutorka
PobjedaIzvor

Centralna banka je zadovoljna ocjenom Evropske komisije o napretku u poglavlju 9 – Finansijske usluge, koja odgovara ,,četvorki“ od pet stupnjeva napretka u zatvaranju poglavlja i, posredno, konvergenciji ka EU u toj oblasti. U procesu smo ispunjavanja obje preporuke za ovu godinu, koje se odnose na usvajanje podzakonskih akata i procjenu kvaliteta aktive banaka, kazali su Pobjedi iz CBCG, komentarišući najnoviji izvještaj EK o napretku Crne Gore.

Istakli su da se nadaju još boljim ocjenama za ovu godinu, posebno u poglavljima 4 i 9.

Akta i AQR

CBCG je, navode, u procesu ispunjavanja obje preporuke za poglavlje 9 - Finansijske usluge.

- Prva, koja se odnosi na usvajanje podzakonske regulative će biti završena do kraja novembra ove godine, a druga koja je vezana za procjenu kvaliteta aktive banaka biće završena do kraja aprila 2021- najavili su iz CBCG.

Objasnili su da se radi o usvajanju 40 podzakonskih akata koji prate zakone o kreditnim institucijama i o sanaciji banaka.

- Odluke su pripremljene i date na komentare bankama, nakon čega treba da ih usvoji Savjet CBCG, što je planirano do kraja novembra. Najzahtjevnija podzakonska akta su pripremljena u saradnji sa partnerima iz EU Twinning projekta (Bundesbanka i Hrvatska narodna banka) - kazali su iz CBCG.

Procjena kvaliteta aktive (AQR), navode, teče po planu i pored otežanih okolnosti izazvanih kovid-19 pandemijom.

- Gotovo svi procesi su usmjereni na digitalnu platformu. CBCG i njen konsultant (Ernst&Young Beograd i Njemačka) su izdali potvrde renomiranim AQR revizorima banaka koji su ispunili uslove iz rigoroznih smjernica. Napravljena je portfolio selekcija i pripremljen priručnik za implementaciju AQR-a, koji je usklađen sa ECB-ovim priručnikom - objasnili su iz CBCG.

Najavili su da će prvi radni blok AQR-a započeti 15. oktobra.

- Vrlo smo zadovoljni dosadašnjim profesionalnim odnosom banaka na planu implementacije AQR-a. Banke su svjesne značaja dubinske analize kvaliteta njihovih bilansa i očekujemo da ćemo rezultate AQR-a imati do kraja aprila 2021, poslije čega će biti kreirani planovi za eventualnu dokapitalizaciju banaka - najavili su iz regulatora.

Kretanje kapitala

Što se tiče preporuka iz poglavlja 4 – Sloboda kretanja kapitala, CBCG je ove godine implementirala preporuke. Parlamentu su predali prijedloge zakona o uporedivosti naknada povezanih sa računom za plaćanje potrošača, prebacivanju računa za plaćanje potrošača i računu za plaćanje sa osnovnim uslugama i o međubankarskim naknadama i posebnim pravilima poslovanja sa platnim karticama.

- CBCG je pripremila i prijedlog zakona o platnom prometu koji je usaglašen sa PSD2 regulativom i trenutno je na komentarima kod Evropske komisije. U narednoj godini počinjemo uvođenje instant paymenta, koji će na dugi rok poboljšati efikasnost platnog prometa - naveli su iz CBCG.

Istakli su da ,,ohrabruje i motiviše pozitivna i, iznad svega, objektivna ocjena međunarodne javnosti o velikom radu i reformama CBCG, a koje su uključivale i neke nepopularne, ali prijeko potrebne odluke koje su donijeli tokom prethodne i ove godine“.

- Osim usvajanja dva ključna zakona - o kreditnim institucijama i o sanaciji banaka, kako je navedeno u Izvještaju o napretku, tokom izvještajnog perioda CBCG je izmijenila niz akata o kreditnom registru, izvještavanju i minimalnim standardima za upravljanje kreditnim rizikom. Usvojena je i regulativa o makroprudencionim mjerama, a u julu 2019. uspostavljen je Komitet za bankarski nadzor, kao stalno savjetodavno tijelo guvernera Centralne banke - objasnili su iz CBCG.

Organizacija

Unutrašnja organizacija CBCG takođe je, kako navode, promijenjena sa ciljem jačanja njenih institucionalnih i supervizorskih kapaciteta. Centralna banka je, kako podsjećaju, uspostavila jedinice za superviziju kreditnih institucija, nadzor operativnog rizika kreditnih institucija, Direktorat za sanaciju kreditnih institucija i Fond za sanaciju.

- Kako EK navodi, radnje preduzete nakon bankrota dvije male banke početkom 2019. povećale su nivo nadzora i poboljšale nivo zaštite od kreditnog rizika. I pored izazova izazvanih kovidom-19 i negativnog uticaja na operativne kapacitete CBCG, već smo u završnoj fazi ispunjavanja svih preporuka iz poglavlja 9 datih za narednu godinu - kazali su našoj redakciji iz CBCG.

Portal Analitika