Dnevni list Pobjeda prenosi informacije iz Centralne banke da je nedavno obavljeno takozvano „stresno testiranje banaka“ koje, između ostalog, podrazumijeva i simuliranje bankrota jednog od najvećih klijenata banke. Potom se pravi analiza uticaja takvog razvoja situacije na poslovanje banke. Dosadašpnji rezultati testiranja pokazali su da je kreditni rizik najznačajniji rizik u crnogorskom bankarskom sektoru. U četiri stres scenarija kojima se uticalo na prekompoziciju strukture klasifikovanih kredita i primjenu korigovanih stopa rezervacija, prema informacijama Pobjede, simulirano je bankrotstvo jednog od najvećih klijenata banke. Iako je koeficijent solventnosti u sva četiri testirana slučaja ostao iznad propisanog minimuma od 10 odsto, neophodno je obratiti pažnju na sve moguće negativne posljedice takvog scenarija, kaže se u izvještaju Centralne banke Crne Gore.
Prema izvještaju CBCG, ukupna nekvalitetna aktiva crnogorskih banaka na kraju prošle godine iznosila je 344,7 miliona eura i uvećana je 123,3 miliona eura ili 62,3 odsto. Nije povoljan podatak da su tokom prošle godine sve vrste nekvalitetne aktive ostvarile rast.
U izvještaju CBCG se konstatuje da je crnogorski bankarski sistem osjetljiv i na rizik nelikvidnosti, što je takođe pokazalo dosadašnje stresno testiranje banaka. U CBCG ocjenjuju da su evidentne probleme prilikom testiranja ispoljile pojedine banke – posebno jedna od velikih banaka - ali se u izvještaju Centralne banke ne navodi identitet te „velike banke“.
- Zbog izrazitog rizika poslovanja kreditni kanal između bankarskog i realnog sektora gotovo u potpunosti je prekinut. Banke iako likvidne, realnu ekonomiju procjenjuju kao izuzetno rizičnu. Zbog relativno velikog broja kredita koji kasne, strukture nekvalitetne aktive, banke su značajno pooštrile procjenu kvaliteta projekata realnog sektora. Zbog svega, malo je vjerovatno da se mjerama Centralne banke može značajnije uticati na kreditnu aktivnost banaka, dok god postoji visok rizik poslovanja u realnom sektoru. Centralna banka će pomno pratiti situaciju u bankarskom sektoru i u zavisnosti od situacije reagovati, ističu u Centralnoj banci Crne Gore a prenosi dnevni list Pobjeda.