Abiznis

Centralna banka: Kriza „ogolila“ unutrašnje sistemske slabosti

Izvor

U Izvještaju dostavljenom Portalu Analitika, konstatovano je da su aktivnosti Centralne banke, sprovedene u prethodna dva mjeseca, realizovane u skladu sa planiranim obavezama utvrđenim Programom rada i Politikom Centralne banke u 2012. godini.

- Iako još uvijek nema zvaničnih podataka o rastu BDP-a u 2011. godini, procjena CBCG usaglašena sa Ministarstvom finansija je da je rast BDP-a iznosio između 2,5odsto i 3odsto. Cijene su u aprilu 2012. godine u odnosu na prethodni mjesec zabilježile rast od 0,5odsto, dok je godišnja stopa inflacije u aprilu iznosila 3,1odsto, navodi se u saopštenju.

U analizi stanja bankarskog sistema konstatovano je da poslovanje banaka u aprilu tekuće godine u odnosu na mart karakterišu pozitivni trendovi: rast bilansne sume, kredita i depozita, poboljšanje kreditno-depozitnog odnosa, kao i parametara kvaliteta aktive. Evidentan je i blagi pad aktivnih i pasivnih kamatnih stopa. Iako je učešće likvidne aktive u ukupnoj aktivi banaka u aprilu povećano, došlo je do blagog pogoršanja stanja likvidnih sredstava u odnosu na prethodni mjesec.

Savjet je usvojio Godišnji izvještaj glavnog ekonomiste za 2011. godinu, u kome je dat pregled makroekonomskih tokova koji su tu godinu obilježili. U izvještaju je konstatovano da su ključni pokretači rasta u prethodnoj godini bili turizam, gradjevinarstvo, trgovina, šumarstvo i prerađivačka industrija.

Ovi rezultati su utoliko značajniji, jer su ostvareni u veoma restriktivnim finansijskim uslovima. Medjutim, poslednji kvartal je doveo do značajnog porasta rizika i usporavanja ekonomske aktivnosti. Pored domaćih neravnoteža na rast rizika je uticala kriza u eurozoni, kao i usporavanje rasta u regionu. Navedene tendencije su potvrdile da nema zaštićenih ekonomija, jer se turbulencije sa globalnog finansijskog tržišta neminovno prenose međunarodnim finansijskim tokovima na sve njegove segmente.

U izvještaju je konstatovano da je kriza ne samo snažno uzdrmala ekonomiju Crne Gore, već je „ogolila“ unutrašnje sistemske slabosti koje je moguće eliminisati jedino putem snažnih i korjenitih strukturnih reformi.

Savjet je razmotrio predlog Zakona o potrošačkim kreditima i dao odredjene sugestije za njegovo poboljšanje. Konstatovano je da je donošenje ovog Zakona dobar korak u pravcu veće zaštite potrošača i harmonizovanja pravnih propisa sa regulativom EU.

Portal Analitika