Sekretar Crvenog krsta Prijestonice Cetinje Božidar P. Drecun kazao je za Pobjedu da je prema njihovim podacima u taj grad došlo petnaestak Ukrajinaca i uglavnom se radi o ljudima koji od ranije imaju neku konekciju, poznanstvo ili porodičnu vezu sa građanima Cetinja.
– Izbjegli državljani Ukrajine pomoć i utočište su uglavnom potražili kod svojih prijatelja i rođaka, dok smo za ostala izbjegla lica, u zavisnosti od brojnosti porodice, obezbjeđivali smještaj u saradnji sa nacionalnim društvom Crvenog krsta, Prijestonicom Cetinje i sugrađanima koji su iskazali još jednom bezrezervnu solidarnost, empatiju, humanost i spremnost da pomognu u ovakvim situacijama – kazao je Drecun.
Na gostoprimstvo Cetinjana naišla je i jedna Ukrajinka sa kćerkom. Drecun dodaje kako su brzo uspjeli da intervenišu i pronađu im smještaj.
– S obzirom na nezavidnu socioekonomsku situaciju u našem gradu, mogu biti zadovoljan odzivom sugrađana i koristim i ovu priliku da im zahvalim na iskazanoj volji i spremnosti da pomognu. Ta porodica je, na kraju, ipak odlučila da nastavi da boravi kod svojih prijatelja koji su ih i dočekali po njihovom dolasku u Crnu Goru – saopštio je Drecun.
SOLIDARNOST
Cetinjani se, kaže on, stalno interesuju kako da pomognu u ovim teškim danima za ukrajinski narod. Tako se, zahvaljujući humanosti, redovno odgovara na njihove potrebe i ulažu svi mogući napori da se riješe problemi na koje nailaze.
– U saradnji sa lokalnom samoupravom, pokrenuli smo humanitarnu akciju „Za prijateljsku Ukrajinu“, u sklopu koje je otvoren žiro-račun radi prikupljanja novčanih sredstava, dok je kao druga mogućnost za sve koji žele da pomognu predviđeno doniranje osnovnih setova za ličnu higijenu i pribora za prvu pomoć. Ono što je najpotrebnije izbjeglim licima su sredstva za ličnu higijenu kao i osnovne životne namirnice. U komunikaciji sa ukrajinskim državljanima, primijetili smo da se svi suočavaju sa problemom novca, tj. u nemogućnosti su da u Crnoj Gori razmijene ukrajinsku valutu. To nije problem samo u Crnoj Gori, već nam naše kolege iz okolnih država sugerišu da je ista situacija i kod njih – kazao je Drecun.
Napominje da će sva prikupljena pomoć, posredstvom nacionalnog društva Crvenog krsta, biti upućena u ratom zahvaćena područja Ukrajine.
IZAZOV
I pored najave iz Ministarstva unutrašnjih poslova da je u narednom periodu moguć dolazak većeg broja državljana Ukrajine u našu zemlju, u cetinjskom Crvenom krstu nemaju dilemu da će odgovoriti i tom izazovu.
– Kao nebrojeno puta do sad, Crveni krst Prijestonica i građani će dati maksimum i pružiti pomoć i podršku građanima Ukrajine. Moralna je obaveza svih nas da shodno mogućnostima damo doprinos u ublažavanju patnje kojoj posredstvom medija svi zajedno svjedočimo, gledajući užasne i potresne fotografije i snimke. Cilj nam je dati doprinos za uspostavljanje najosnovnijih uslova života civilnog stanovništva u ovoj situaciji humanitarne katastrofe – poručio je Drecun.
Opstaje ideja altruizma
Crveni krst je, kao prvo društvo Crvenog krsta na Balkanu i 22. u svijetu, osnovan na Cetinju 1875. godine od kada opstaje zahvaljujući idejama humanosti i solidarnosti.
– Ponosni smo da ta ideja altruizma opstaje i u ovom vremenu i da je prepoznatljiva karakteristika cetinjskog i crnogorskog društva – kazao je Drecun.
Svakodnevna podrška
Cetinje je danas jedini grad regiona u kojem se svakog dana organizuju šetnje protiv rata u Ukrajini, baš kao što je bilo i devedesetih kada su osuđivali rat u Jugoslaviji...
Uz ukrajinsku himnu i minut ćutanja za žrtve rata u toj zemlji, na Cetinju se svake noći pored zgrade nekadašnjeg Ruskog poslanstva završavaju skupovi podrške Ukrajini.
Sve do prekida rata skupovi podrške biće organizovani svaki dan u 17.30 sati ispred Dvorca kralja Nikole na Cetinju.