Društvo

Stanari domova za stare se suočavaju sa ogromnim problemom

Četiri mjeseca bez terapije, ko nema novca – neka trpi

Od februara ne dobijam ljekove, ako nešto od ljekova ima daju mi ovdje u domu, a ako ih nemaju, ništa. Ja nemam odakle da ih kupim i ćutim, trpim. Razumijem takvu odluku za novčanu pomoć, ali ne mogu da shvatim da je neko mogao tako da odluči za jednokratnu pomoć u vidu ljekova – kaže Sekulić

Četiri mjeseca bez terapije, ko nema novca – neka trpi Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

lga Sekulić, korisnica Doma starih „Grabovac“ u Risnu, kazala je Pobjedi da već četiri mjeseca ne dobija ljekove zbog toga što centri za socijalni rad mjesecima već ne šalju jednokratnu pomoć u vidu ljekova i ortopedskih pomagala za stanare Doma koji tu borave preko „socijale“.

"Ti ljekovi se dobijaju kao jednokratna pomoć, a to nije jednokratna novčana pomoć i van svake pameti je da nam ne šalju ljekove. Ja od februara ne dobijam ljekove, ako nešto od ljekova ima daju mi ovdje u domu, a ako ih nemaju, ništa. Ja nemam odakle da ih kupim i ćuti - trpi. Razumijem takvu odluku za novčanu pomoć, ali ne mogu da shvatim da je neko mogao da donese takvu odluku za jednokratnu pomoć u vidu ljekova", kaže Sekulić.

Ogorčena, ona kaže da je to „ravno ubistvu s predumišljajem“.

"Ne mogu ga kvalifikovati drugačije", kaže 72-godišnja stanarka ,,Grabovca“.

Zbog Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja stopirano je izdavanje naknada jednokratne socijalne pomoći. Mnoge ugrožene porodice su se našle u problemu zbog toga što su ostale bez očekivane pomoći.

Zakonom o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja su propisane zabrane, ograničenja i obaveze izvještavanja organa vlasti u cilju transparentnosti upotrebe javnih resursa u izbornoj kampanji.

"Član 40 Zakona, državnim i lokalnim budžetskim potrošačkim jedinicama zabranjena isplata, odnosno davanje jednokratne novčane pomoći, u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava i obavljanje djelatnosti socijalne i dječije zaštite, osim u slučaju smrti člana porodice, teškog oboljenja koje prouzrokuje trajni invaliditet u procentu većem od 50% ili štete na stambenom objektu ili imovini usljed požara ili prirodne nepogode", piše u zakonu.

Pobjeda očekuje odgovore uprave Doma starih, Centra za socijalni rad i Ministarstva rada i socijalnog staranja.

Pitali smo ih na koji način centri za socijalnu pomoć mogu da pomognu korisnicima i da li postoje rješenja kako bi oni ipak mogli da uzimaju prepisane terapije. Očekujemo i odgovor na pitanje da li je Ministarstvo rada i socijalnog staranja predvidjelo ovakve probleme, te da li postoji mogućnost da domovi za stare kupuju ljekove iz svojih sredstava a da im se to naknadno refundira, da se u saradnji sa Ministarstvom riješi taj problem.

"Nije mi jasno ko je mogao da donese takav zakon kojim se zabranjuje svaki vid jednokratne pomoći do izbora i mjesec dana nakon izbora. I ne mogu da shvatim da niko ništa ne preduzima po ovom pitanju i da ne rješava ovu situaciju, a mi ispaštamo jer nemamo novca da kupujemo ljekove", kazala je Sekulić Pobjedi.

Ona je ispričala da joj je prepisano deset injekcija, ali da nema novca da ih kupi. Istakla je da ovo nije problem samo u Domu starih u Risnu, već i u ostalim domovima starih, odnosno svim centrima za socijalno.

Neurolog joj je, kaže, prekjuče propisao 10 injekcija i neke tablete koje je odavno trebala da dobije, ali ništa.

Sekulić se požalila i na uslove u Domu starih, ali kaže da neće ovom prilikom o tome, te da je prioritet da se riješi problem sa ljekovima.

Portal Analitika