"Politička situacija u Crnoj Gori i dalje je obilježena dubokim nezadovoljstvom građana i stagnacijom na svim nivoima društva. Aktuelna vlast, koja bi trebalo da djeluje u interesu države i njenih građana, pokazuje očiglednu nesposobnost da riješi ključne probleme. Umjesto da unapređuju privredu, zdravstveni i obrazovni sistem, ili da rade na jačanju vladavine prava, vlastodršci su fokusirani na očuvanji svojih pozicija, isključivo politikom koja je otvoreno protivu interesa države", saopštio je član predsjedništva Crnogorske evropske partije, Miodrag Ćetković.
Pored, kako navodi ćetković, očigledne nesposobnosti u vođenju države, aktuelna vlast sve češće djeluje na način koji ugrožava identitet i suverenitet Crne Gore.
"Sistematsko prekrajanje istorije i kulturnog nasleđa crnogorskog naroda, praćeno nametanjem srbijanskog uticaja, izaziva duboko nezadovoljstvo među građanima. Umjesto da afirmišu jedinstveni crnogorski identitet i obezbijede očuvanje tradicije, vlast se bavi politikama, koje potkopavaju temelje državnosti, stavljajući Crnu Goru u podređeni položaj prema Beogradu", navodi Ćetković.
Korupcija, politički nepotizam i neodgovornost prema građanima postali su, poručuje Ćetković, svakodnevica.
"Institucije koje bi trebalo da budu stubovi demokratije i pravne države sve češće djeluju kao oruđe u rukama vladajućih struktura, dok građani gube povjerenje u sistem i budućnost u sopstvenoj zemlji", ističe Ćetković.
S druge strane, dodaje Ćetković, opozicija, koja bi trebalo da bude korektivni faktor i alternativa aktuelnoj vlasti, pokazuje se podijeljena i neorganizovana.
"Nedostatak jedinstvenog fronta i strategije za suprostavljanje vlasti omogućava vladajućim strukturama da nastave sa svojim politikama. Nesloga opozicionih partija, često zasnovana na ličnim interesima i sujeti, stvara utisak da su njihovi politički interesi iznad interesa građana", ističe Ćetković.
Dok opozicija, dodaje Ćetković, gubi dragocjeno vrijeme na međusobne nesuglasice, vlast nastavlja da učvršćuje svoju poziciju.
"Ovaj vakum političke odgovornosti dodatno produbljuje društvenu apatiju i razočarenje građana, koji sve češće biraju emigraciju kao izlaz iz beznadežne situacije.
Ako Crna Gora želi da izađe iz ovog političkog ćorsokaka, nužno je da opozicija prepozna važnost zajedničkog djelovanja i stavi opšti interes ispred svojih partikularnih ciljeva. Sa druge strane, građani moraju da zahtijevaju odgovornost od vlasti i jasnu viziju budućnosti koja će biti usmjerena ka razvoju, pravdi i očuvanju crnogorskog identiteta. Samo kroz političku odgovornost i jedinstvo može se postići promjena koja će obezbijediti prosperitet i sigurnost za sve građane Crne Gore", zaključio je Ćetković.