Abiznis

Štrajk u Daido metalu

Četvorica radnika podnijela krivičnu prijavu protiv direktora

Tvrde da su otkaz dobili zbog organizacije štrajka kojim su isposlovali povećanje koeficijenata za 30 radnika, te da im u prilog ide rješenje inspekcije rada

Četvorica radnika podnijela krivičnu prijavu protiv direktora Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Radnici Daido metala Dušan Kašćelan, Željko Manojlović, Mašan Giljača i Jovan Kovačević podnijeli su policiji i kotorskom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv izvršnog direktora firme Nagija Yasunobija zbog otkaza.

Otkaz

Oni tvrde da su otkaz dobili jer su bili u organizacionom odboru štrajka, organizovanog zato što je poslodavac odbio da poveća koeficijent zarada za 30 radnika u proizvodnji. Daido metal ima ukupno 144 zaposlenih.

U krivičnoj prijavi se navodi da se direktor nije pridržavao zakona i pojedinačnog kolektivnog ugovora i time uskratio pravo podnosiocima prijave na povećanje koeficijenta, kao i što im je uručio otkaz. U znak podrške zbog otkaza 94 zaposlenih je, navode, 18. maja stupilo u štrajk koji je u toku i podrazumijeva prekid procesa rada.

Dušan Kašćelan, koji je i član Izvršnog odbora sindikata, kaže da je sve počelo kada su tražili povećanje koeficijenta zarade za 30 zaposlenih kojima su plate 500, ili 550 eura.

"Ovo tražimo već tri-četiri godine, ali su nas ignorisali. Zbog toga smo 6. aprila stupili u štrajk upozorenja. Uprava firme 9. aprila stupa u pregovore i donosimo odluku o prekidu štrajka, jer su prihvatili ispunjenje naših zahtjeva, a sve je pretočeno u odluku koju je potpisao izvršni direktor. U njoj je precizirano da se zaposlenima u proizvodnji na zahtjev štrajkačkog odbora povećaju koeficijenti sa 2,6 na 2,9 i sa 2,9 na 3,3, bez prethodne provjere znanja . Zaposlenima sa koeficijentom 3,3 i više (ukupno sedam zaposlenih) koeficijenti će se povećavati ukoliko ostvare zadovoljavajuće rezultate tokom provjere znanja do kraja maja 2021. godine", objasnio je Kašćelan i dodao da su, nakon prekida štrajka, četiri člana štrajkačkog odbora dobili upozorenje o prestanku radnog odnosa, jer su za vrijeme štrajka oštetili samouslužni aparat za kafu u holu fabrike.

Aparat

"Policija je po prijavi od 12. aprila došla na lice mjesta i konstatovala da na aparatima nema oštećenja što je i konstatovano zapisnički. Zatim nam 16. aprila uručuju upozorenje o prestanku radnog odnosa, o čemu obavještavamo inspekciju rada, koja dolazi 26. aprila i donosi rješenje da poslodavac mora da povuče odluku o upozorenju o otkazima. Oni ignorišu rješenje inspekcije i 10. maja nam uručuju otkaz. Ne dozvoljavaju kuriru šest dana da rješenje inspekcije podigne sa pošte i u međuvremenu nam daju otkaz", tvrdi Kašćelan i podsjeća da zakon o štrajku propisuje da štrajkački odbor ne može da snosi nikakvu odgovornost ukoliko je štrak zakonit i ne predstavlja povredu radne obaveze i ne može biti osnov za pokretanje postupka.

"Oni niđe nijesu dokazali da je štrajk bio nezakonit, nije vođen disciplinski postupak protiv bilo koga, niti znamo da li je i ko oštetio aparate za kafu", naglašava Kašćelan i dodaje da je u toj firmi do 2015. godine sve bilo u redu, ali da se od 2015. godine dešavaju „mnoge čudne stvari“. Poručuje da je njihov jedini cilj da kompanija radi.

"Ovdje se moraju uključiti državni organi Crne Gore, da se o svemu obavijesti Ambasada Japana, da razgovaramo i dokažemo ko je kriv i ko kako radi. Ako smo mi krivi odgovaraćemo, ali ako su oni krivi, bogami moraće da snose odgovornost", kaže Kašćelan i najavljuje da će inicirati pokretanje istrage o poslovanju kompanije počev od privatizacije 2001. godine.

Vlasnik 91 odsto akcija Daido metala je istoimena kompanija iz Nagoje, a obje su dio grupe Auto Part Industries – JAPIA.

Novi štrajk

Predsjednica Sindikata Sonja Vukićević kaže da se poslodavac trudi da izigra odluku o povećanju koeficijenta koju je potpisao svojevoljno i koja je trebala da stupi na snagu odmah.

"Ni do danas poslodavac sa nama nije stupio u pregovore, što je dužan po zakonu. Ovim štrajkom tražimo da se poštuje odluka o povećanju koeficijenta od 9. aprila i da se četvorica zaposlenih koji su nezakonito dobili otkaz vrate na posao", poručuje Vukićević.


Portal Analitika