U diskusiji na temu "Gdje smo i kako dalje" navedeno je da Srbija i Crna Gora u pogledu opremljenosti računarima i primjene Interneta zaostaju za oko 50 odsto za prosjekom zemalja u Evropskoj uniji javio je Tanjug.
Te zemlje, kako je istaknuto, imaju ambiciju da do 2020. godine dostignu prosjek koji bude u zemljama EU.
Konstatovano je i da se najveći dio IT tržišta - 78 odsto, odnosi na kupovinu opreme, što je pokazatelj koji govori o nerazvijenosti tog tržišta, kao i da se usljed neinformisanosti postojeći servisi malo koriste, tako da je neophodna organizovanija promocija elektronskih servisa preko medija, obrazovnog sistema, razvoja sistema stimulisanja uspješnih primjena tih servisa i ostalog.
Sugerisano je i da se od nadležnih organa zatraži da u bilateralnim ugovorima sa pojedinim državama obezbijede ravnopravan položaj domaćih ponudjača softvera i informatičkih usluga.
Svoje prezentacije su u nastavku skupa održale kompanije "Erikson Nikola Tesla" iz Zagreba, "Crnogorski Telekom", "Majkrosoft", SAGA, "MFC Mikrokomerc", "Telenor", "Orakl", "ComTRADE", "Pošta Crne Gore", Gradski zavod za informatiku i Internet iz Beograda i NPS.