Društvo

CG: Prodaja slika sumnjivog porijekla nije nepoznanica za galerije

Izvor

Trgovina ukradenim umetničkim delima i antikvitetima treće je po redu crno tržište u svijetu, poslije trgovine drogom i oružjem, pokazuju podaci Interpola. Ukupna vrijednost ukradenih umjetničkih djela na godišnjem nivou kreće se od milijardu pa čak i do pet milijardi eura. I kod nas se galeristima nude slike nepoznatog porijekla, za koje sečesto ne zna da li su ukradene ili ne. Većina nije željela da za atlas TV o tome javno govori. Ipak iz Galerije Most dobili su pisani odgovor da slike najviše nude takozvani kolekcionari koji uglavnom nemaju ni jednog dokumenta o porijeklu slike, a da su to uglavnom djela aktuelnih crnogorskih autori kako živih, tako i umrlih. Iz Galerije Pikaso kažu da se svakodnevno susreću sa ovim problemom.

“Te ponude imamo svakog dana, nude se slike od raznih lica, ali mi ne poslujemo na taj način, ne sarađujemo tako I ne otkupljujemo slike kojima ne znamo porijeklo. Prosto galerija ne funkcioniše na taj način. Uglavnom uzimamo slike direktno od autora, da ne bi mi razmišljali odakle slika, da li je ukradena ili već na koji način je došla do tog vlasnika”, kaže Milica Barović.

Barović kaže da pri otkupu slike galerija traži sertifikat o vjerodostojnosti I porijeklu djela, koje kasnije prosleđuju kupcima tih umjetnina. Policija zvanično o crnom trzištu umjetičkih djela u Crnoj Gori ne zna ništa. Na pitanje Atlas TV da li imaju saznanja da se u Crnoj Gori prodaju ukradena umjetnička djela i da li je bilo zaplena tih umjetnina, dobili su odgovor da su u posljednje vrijeme rasvijetlili svega jedan slučaj i to 2005. godine. Kako navode rasvijetlili su krađu slike čuvenog španskog slikara Franciska Goje koja je ukradena 2001. godine, u  italijanskom gradu Torinu, a za kojom je tragao Interpol.

“Naime, crnogorska policija je, u toku 2005. godine, preduzimajući operativne mjere i radnje, došla do saznanja da se predmetna slika nalazi na području Crne Gore, nakon čega je od strane naše policije pomenuta umjetnina pronađena u Podgorici, prilikom čega su dva lica lišena slobode i procesuirana podnošenjem krivične prijave”, rečeno je Atlas TV iz policije.

Za akademskog slikara Branislava Sekulića najveći problem je što Crna Gora nema adekvatan zakon navodeći da je to upravo najveći uzrok raznih zloupotreba.

“Crna Gora nema zakon o likovnoj umjetnosti niti namjrava da ga donese, znači tim se I autorska prava ne poštuju. Došli smo odprilike, mi likovni umjetnici, isto kao da prodajemo krompire. Jedino što se za krompire plaća porez, a za slike se ne plaća jer to nikoga I ne interesuje, misle da to I ne prolazi”, kaže on.

Nedavno je srbijanska policija pronašla u Beogradu sliku Pola Sezana "Dječak u crvenom prsluku" koju su 2008. godine u Švajcarskoj ukrala trojica srpskih državljana.Vrijednost ovog djela procijenjena je na oko 100 miliona eura.

Portal Analitika