Oni u narednom periodu očekuju angažovanje na eliminisanju biznis barijera, kao i na kreiranju mjera koje će stabilizovati, a zatim i podstaći poslovanje preduzeća i omogućiti rast prihoda.
»Očekujemo i da se radi na iznalaženju načina za hitno rješenje problema dužničko-povjerilačkih odnosa i naplate potraživanja, podršci po pitanju obezbjeđenja nedostajućeg novca za tekuće obaveze i kreiranje povoljnijih kreditnih linija, posebno za sektor malih i srednjih preduzeća«, kazali su agenciji Mina-business predstavnici UPCG.
Oni su saopštili i da vjeruju da je došlo vrijeme da se podvuče veza između alarmantnog broja preduzeća koja su u blokadi i ogromne administracije.
»Umjesto nepotrebnih izdvajanja za izdržavanje skupe, neefikasne i spore birokratije, prema tom pitanju bi trebalo da se postavimo domaćinski, a to znači okrenuti se oporavku privrede, uz redukovanje ogromnih izdataka i nenamjenskog trošenja novca iz budžeta«, poručili su iz UPCG.
Oni u narednom periodu očekuju i tješnju saradnju nove vlade sa privatnim i civilnim sektorom, kao i nastavak rada na kreiranju zakonodavne regulative i pratećih podzakonskih akata, koje bi karakterisao visok stepen usklađenosti sa legislativom EU.
»To je model koji će pogodovati budućem ulasku stranih investitora na crnogorsko tržište, ali i doprinijeti uspješnijem poslovanju privrednika, njihovoj održivosti i konkurentnosti, otvaranju novih radnih mjesta, ekonomskom i socijalnom napretku građana Crne Gore«, rekli su iz UPCG.
Oni smatraju da bi u budućim strateškim dokumentima poseban naglasak trebalo staviti na pružanje podrške razvoju turizma i poljoprivrede, kao privrednih grana koje i mogu i treba da predstavljaju motor crnogorske ekonomije.
»To naročito s aspekta nastavka procesa integracija i uspješnog nastupa naših privrednika na velikom tržištu EU«, kazali su predstavnici UPCG.
Neophodno je, kako su dodali, nastaviti razvoj tripartitnog dijaloga i većeg stepena usaglašenosti socijalnih partnera, posebno ukoliko se ima u vidu postojeća ekonomska i socijalna situacija, koju karakteriše nedostatak podrške poslovanju privrednika i unaprijeđenju biznis ambijenta.
Iz UPCG su podsjetili da se ta asocijacija u prethodnom periodu zalagala za uvođenje suštinskih reformi, kojima bi se pružila podrška realnom sektoru u što kraćem roku.
Oni smatraju i da novu vladu ne bi smjela karakterisati inertnost i manjak odlučnosti za rješavanje pitanja koja su u ovom trenutku evidentna, a koja dodatno otežavaju i inače težak položaj privrednika.
Na parlamentarnim izborima, održanim u nedjelju, prema preliminarnim rezultatima Centra za monitoring, koalicija Evropska Crna Gora osvojila je 39 mandata, Demokratski front 20, Socijalistička narodna partija devet, Pozitivna Crna Gora sedam, a Bošnjačka stranka tri mandata.
U parlamentu po jednog poslanika imaće Hrvatska građanska inicijativa, Forca za jedinstvo i Albanska koalicija: Demokratski savez u Crnoj Gori i Demokratska partija.
Ustavom je predviđeno da predsjednik Crne Gore predlaže mandatara za sastav vlade 30 dana od konstituisanja Skupštine.
Konstitutivna sjednica Skupštine biće održana najkasnije 15 dana od objavljivanja konačnih rezultata parlamentarnih izbora.
Mandatar za sastav vlade iznosi u parlamentu svoj program i predlaže sastav vlade.
Skupština istovremeno odlučuje o programu mandatara i predlogu za sastav vlade.
- Portal Analitika/
- Abiznis /
- CG: Unija poslodavaca od nove vlade očekuje razvojne mjere
CG: Unija poslodavaca od nove vlade očekuje razvojne mjere
Izvor