Razvoj interneta, a posebno društvenih mreža, su, kako je rekla, u velikoj mjeri uticali na način komunikacije i pružili nove mogućnosti razmjene informacija i mišljenja koji su i slobodi izražavanja dali širu dimenziju.
„Međutim, ta sloboda izražavanja na društvenim mrežama se nerijetko zloupotrebljava i koristi na način kojim se ugrožavaju prava drugih, kroz objavljivanje neprimjerenih i uvrijedljivih komentara, kao i onih koji afirmišu ili pozivaju na mržnju, nasilje i diskriminaciju. Prepoznajući ovaj rastući problem, CGO je otvorio pravno savjetovanje o ostvarivanju zaštite građana i građanki koji su mete prijetnji, omalovažavanja, govora mržnje i verbalne agresije na društvenim medijima kojima se narušava njihov ugled i dostojanstvo ili osjećaj bezbjednosti“, rekla je Marinović.
Oni koji smatraju da im je potrebna ova vrsta podrške, mogu se obratiti radnim danima CGO-u putem imejl adrese, dostavljajući osnovne lične podatke, kontakt i opis slučaja u najvažnijim karakteristikama (uz priloženi dokaz).
„Nakon procjene osnovanosti zahtjeva, CGO tim će odgovoriti sa savjetom koje se pravne radnje mogu preduzeti. Pravno savjetovanje pruža se u okviru projekta “Ustanimo protiv diskriminacije, govora mržnje, mizoginije i drugih oblika digitalnog nasilja!” čiji je cilj jačanje svijesti javnosti i podsticanje građanskog angažmana u poštovanju ljudskih prava i borbi protiv diskriminacije, kao i u promociji i primjeni mehanizama unaprjeđenja zaštite ljudskih prava u digitalnoj sferi. Projekat podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kanade“, navela je Marinović.