Dodatno, ni dobrim ni lošim ih procjenjuje 31% građana/ki Crne Gore i 37% građana/ki Srbije.
Izražena je razlika u percepciji građana/ki u Crnoj Gori i u Srbiji kada je u pitanju uticaj zvanične Srbije na unutrašnja pitanja u Crnoj Gori, pri čemu preko polovine (52.9%)njih u Crnoj Gori smatra da takav uticaj postoji, dok je na sasvim suprotnom stanovištu skoro polovina (49%) u Srbiji. Konstatuje se i trećina onih koji se u Srbiji ne mogu odrediti oko ovog pitanja.
Procjena obima uticaja značajno varira po državama. Da je to u velikoj ili određenoj mjeri smatra 96% onih koji takav uticaj prepoznaju u Crnoj Gori, dok je slučnih u Srbiji 47%, a dominira stav da je takav uticaja neznatan i kad postoji (53%).
Kao glavni problem u odnosima Crne Gore i Srbije građani/ke obje države većinski vide razlike po pitanju priznanja Kosova.
Slijede pitanja odnosa prema NATO savezu, miješanja Srbije u unutrašnja politička pitanja Crne Gore, nepostojanja diplomatskih odnosa, vlasti u obje države, loše ekonomska saradnja, položaja Srba u Crnoj Gori, uz napomenu da je velika diskrepanca u stavovima po državama u rangiranju problema. Takođe, petina ispitanika/ca u Srbija nema stav o ovom pitanju.
Nalazi su dio projekta “Plenum o crnogorsko-srpskim odnosima”, koji vodi #CGO sprovodi u saradnji sa ADD, i uz podršku Švajcarske ambasade. Stručnu podršku su pružili agencije Damar i HOW.