Iz te nevladine organizacije kazali su da su pripadnici Vojske Jugoslavije 18. aprila 1999. ubili šest i ranili pet osoba, među njima i žene, djecu i stare, a da se procjenjuje se da su do 21. maja ubili još 11.
Iz CGO su podsjetili da su svi ubijeni bili albanske nacionalnosti, a da su u Crnu Goru došli bježeći od rata, nasilja i progona, što ukazuje da je izvršenje ovog zločina motivisano isključivo etničkim razlozima.
Navodi se da je Vrhovno državno tužilaštvo 2008. ovaj zločin kvalifikovalo kao ratni i podiglo optužnicu protiv osam pripadnika VJ, ali da su nakon sedam godina postupka svi optuženi oslobođeni, čime ovo ostaje jedan od nizu slučajeva ratnih zločina iz 90ih koji nisu dobili adekvatan pravosudni epilog.
"Obaveza institucija Crne Gore je da, u okvirima svojih nadležnosti, obezbijede pravdu za žrtve i njihove porodice, a obaveza građana i građanki je njegovanje kulture sjećanja na nevino stradale", poručili su iz CGO-a.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- CGO: Obezbijediti pravdu za žrtve zločina u Kaluđerskom lazu
CGO: Obezbijediti pravdu za žrtve zločina u Kaluđerskom lazu
Obaveza institucija Crne Gore je da, u okvirima svojih nadležnosti, obezbijede pravdu za žrtve i porodice zločina u Kaluđerskom lazu, saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
Portal AnalitikaIzvor