- CGO želi da vjeruje da će ove kontrole biti detaljne i da u njihovom sprovođenju neće biti nedodirljivih ili povlašćenih, što je sada slučaj, počev od samog Pravnog fakulteta. Izuzetno je važno da se pažljivo ispita poslovanje onih fakulteta koji imaju veliki broj studenata - poput Ekonomskog, Filozofskog, itd, zatim fakulteta koji ostvaruju značajne prihode od komercijalnih aktivnosti - poput Mašinskog, Građevinskog, Arhitektonskog, itd, onih za koje postoje ozbiljni navodi o nezakonito zapošljenim licima ili sa upitnim naučnim zvanjima - poput Fakulteta političkih nauka, Fakulteta za turizam i hotelijerstvo, itd, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Dodatno, u slučaju Fakulteta za pomorstvo, iz CGO-a isiču da nemaju saznanja o bilo kakvim nezakonitim radnjama same Uprave Fakulteta.
- Ali, veoma nas brine što u kontinuitetu i godinama kroz neformalnu komunikaciju sa studentima dobijamo informacije o postojanju pojedinačnih slučajeva korumpiranih profesora. Sumnjive radnje pojedinaca očigledno prevazilaze mogućnosti intervencije samih uprava fakulteta da se izbore sa njima, iako postoje konkretni napori i transparentne mjere zaštita interesa i prava studenata. Možda razlozi leže u “zaštićenim” pojedincima i “opasnim” vezama. Ali, činjenica je da takvi izolovani slučajevi pojedinih profesora koji su se nezakonito obogatili i dugoročno oštetili studente, ne narušavaju samo ugled matičnih fakulteta, koji i nemaju formalno-pravna sredstva za sankcionisanje takvog ponašanja, već i Univerziteta u cjelini, koji je u njihov zakonski poslodavac, kao i čitave akademske zajednice koju čine ugledni profesori, naučnici i istraživači Crne Gore, ističe se u saopštenju.
Zbog takvih pojedinačnih profesora CGO smatra da je neophodno da se na jednom broju fakulteta uključe policija, tužilaštvo i sud, i uvedu mjere tajnog nadzora kako bi se prikupio kvalitetan dokazni materijal za dalje procesuiranje, kako je to bio slučaj i u čuvenoj akciji “Indeks” u susjednoj Hrvatskoj prije par godina.
- CGO predlaže da se pored objavljivanja imovinskih kartona dekana, učine javnim sve zarade i naknade koje profesori i saradnici ostvaruju na UCG po bilo kojoj osnovi, kao i da se provjeri porijeklo imovine onih profesora i saradnika za koje postoje razlike u primanjima i imovini. Činjenica da CGO još uvijek ne može dobiti od Upravnog odbora UCG presjek ovih primanja nije dobra niti u skladu sa retoričkim najavama istog UO da je odlučan da se izbori sa svim nepravilnostima na UCG, napominju iz Centra za stručno obrazovanje.
CGO podsjeća da posljednje istraživanje koje je uradio u saradnji sa NVO CEMI, uz podršku njemačkog Ministarstva inostranih poslova, ukazuje da gotovo polovina populacije vjeruje da se u Crnoj Gori može kupiti diploma određene škole ili fakulteta (46 odsto).
- Dodatno, četvrtina populacije priznaje da bi, kada bi morali, ponudili i eventualno dali mito nastavniku ili profesoru, kako bi dobili bolju ocjenu, položili razred ili ispit, a među onima koji bi problem u procesu školovanja riješili nuđenjem mita, znatno je više studenata (41odsto naspram 23 odsto u populaciji), napominju iz CGO.
Isto istraživanje ukazuje da trećina populacije ne bi prijavilo pojave mita i korupcije u obrazovanju, ukoliko bi bili svjedoci takve pojave. Ovakva društvena klima je plodno tlo za jedan broj profesora koji to koriste za nezakonito sticanje materijalne koristi, a time treba da se bave istražni organi, jer to prevazilazi ingerencije samih uprava.
- CGO još jednom poziva UO UCG da pokaže svoju opredijeljenost da se bori protiv svih nepravilnosti na UCG sistemski i objektivno, a nadležne istražne organe da pomognu uprave onih fakulteta na kojima postoje osnovani navodi o djelovanju koruptivnih profesora kako bi se tome stalo na kraj, zaključuje se u saopštenju.