Društvo

CGO: Presuda u slučaju deportacija važan ispit crnogorskog pravosuđa

Izvor



Presuda na ponovnom suđenju devetorici bivših crnogorskih policijaca, koji su osumnjičeni za deportaciju bosansko-hercegovačkih izbjeglica vlastima Republike Srpske 1992. godine, biće izrečena sjutra.

Iz CGO su podsjetili da je prvobitna optužnica promijenjena sredinom septembra, u dijelu u kojem se govori o načinu na koji su devetorica policajaca učinili djela koja im se stavljaju na teret.

“Optužnica sada precizira da su oni to učinili povrjeđujući ljudsko dostojanstvo civilnih lica koja ne učestvuju neposredno u neprijateljstvima i koja imaju pravo na ubjeđenje da ne treba da učestvuju u sukobu, i prema kojima se mora postupati čovječno i bez diskriminacije“, navodi se u saopštenju CGO.

Ta organizacija očekuje da će oni koji su učestvovali u zločinu počinjenom nad Muslimanima i Bošnjacima u maju i junu 1992. godine na teritoriji Crne Gore biti adekvatno kažnjeni, jer je, kako su naveli, u ponovljenom postupku optužnica znatno izmijenjena i dopunjena novim dokazima.

“Cilj suđenja za ratne zločine, iako se to vrlo često zaboravlja, treba da bude uspostavljanje pravde za žrtve, a adekvatno kažnjavanje odgovornih za njihova stradanja svakako vodi takvom ishodu”, kaže se u saopštenju.

Iz CGO su naveli da je majmanje 66 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine nezakonito uhapšeno na teritoriji Crne Gore, “a zatim isporučeno pripadnicima njima neprjateljske vojske bosanskih Srba, a samo 12 je uspjelo da preživi izručenje u koncentracione logore”.

U optužnici je, kako su dodali, obrazloženo da su zločini koji se stavljaju na teret optuženima u vezi sa oružanim sukobima, a budući da su žrtve imale status izbjeglica tužilaštvo je zatražilo da budu proglašeni odgovornim.

“Iz tih, ali i razloga izvođenja novih dokaza, izricanje presude će zaista biti ispit za crnogorsko pravosuđe”, kaže se u saopštenju.

U CGO-u smatraju da su dosadašnji postupci procesuiranja ratnih zločina u Crnoj Gori pokazali snažan politički uticaj na pravosudne organe, što je, kako su kazali, rezultiralo neizvedenim optužnicama i dodatnim viktimiziranjem žrtava.

“Međutim, činjenica je da ratni zločini ne zastarijevaju a ne smije da zastari ni naša odlučnost kao društva da odgovorni za sve počinjene zločine budu adekvatno kažnjeni”, dodaje se u saopštenju.

Za deportaciju su optuženi Branko Bujić, Sreten Glendža, Božidar Stojović, Milorad Šljivančanin, Boško Bojović, Milisav Marković, Radoje Radulović, Duško Bakrać i Milorad Ivanović.

Apelacioni sud Crne Gore ukinuo je početkom marta presudu Višeg suda kojom su policajci, zbog nedostatka dokaza, oslobođeni optužbe za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i postupak vratio na početak

Portal Analitika