"CGO podsjeća da izuzev prvog Prajda, koji je bio prije deceniju, ni na jednom kasnije nije bilo ozbiljnih incidenata niti izraženog organizovanog protivljenja ijedne društvene grupe. To je dovelo i do shodne procjene bezbjednosnih organa koji su svake godine snižavali nivo obezbjeđenja, da bi prošle godine to bilo minimalno. Na žalost, talas klerikalizacije u Crnoj Gori je otvorio mnoga ljudskopravaška pitanja za koja smo cijenili da su dobijene bitke, a posebno u dijelu prava marginalizovanih grupa", istakli su oni.
Time je, kako su dodali, "urušen napredak u oblasti ljudskih prava koji smo mukotrpnim naporima do sada postigli, a što je poražavajuće za čitavo društvo".
"U tome je značajnu ulogu imala SPC, koja i ovom najavom tzv. molebana protiv Prajda kreira negativan ambijent za prava LGBTIQ osoba i njihovih saveznika, ali i podstiče na mržnju protiv LGBTIQ osoba. CGO naglašava da podrška Prajdu ne dolazi samo od ljudskim pravima posvećenog civilnog društva, već i od samih građana i građanki. Po istraživanju CGO-a iz juna ove godine, više od polovine građana i građanki Crne Gore ima razumijevanja za Povorku ponosa i smatra da se ona organizuje sa ciljem ukazivanja na diskriminaciju LGBTIQ osoba", dodali su.
Razočaravajuće je, kažu, što SPC svojim netrpeljivim narativom pokušava da derogira neka osvojena prava i slobode u Crnoj Gori, a koji su karakteristika demokratskih društava i vrati nas tako unazad.
"Pritom, očigledno je da za ovaj kontra-ljudskopravaški korak nose odgovornost i svi oni donosioci odluka, primarno iz izvršne i zakonodavne vlasti koji su SPC dali uvjerenje da može da se ponaša ovako neodgovorno. Svaka izgovorena rečenica mitropolita Joanikija u najavi molebana predstavlja negaciju modernog koncepta ljudskih prava. Na drugoj strani, nikada na Prajdovima i vezanim aktivnostima nije iznešeno ništa što bi bilo protiv braka i porodice, protiv vjere i religije. Prajdovi se temelje na demokratskim vrijednostima, zalaganju za jednakost, slobodu, pravdu, feminizam, poštovanje ljudskih prava, socijalno blagostanje i jako civilno društvo", saopštili su oni.
Pozvali su političke subjekte koji drže do demokratskih vrijednosti da to pokažu dolaskom na ovogodišnji Prajd i tako se distanciraju od pokušaja SPC da crnogorsko društvo vrati u retrogradne okvire kada je riječ o kulturi ljudskih prava.