Društvo

CGO: Univerzitet da provjeri poreska inspekcija

Izvor

-Naročito je indikativna činjenica što se predsjednik Upravnog odbora UCG Duško Bjelica fokusirao na Pravni fakultet, iako brojne druge univerzitetske jedinice pogađa istovjetan problem, na koji CGO godinama ukazuje- ističe se u saopštenju, dostavljenom Portalu Analitika.

CGO smatra da nije gorući problem na Pravnom fakultetu to što dva profesora i šest saradnika nemaju produžene ugovore o radu “jer je to samo faktičko stanje, a ne kršenje zakona, ako se precizno uzmu u obzir odredbe Zakona o radu i Statuta UCG”.

-Pomenuti mogu da rade nesmetano do raspisivanja konkursa, koji je ovdje ključni problem, a koji ponovo ne može biti raspisan bez odluke Vijeća tog fakulteta čiji sastav i rad je doveden u pitanje. Teret odgovornosti treba da snosi poslodavac, odnosno uprava organizacione jedinice ako nijesu ispoštovane formalno pravne radnje, odnosno briga o radnom statusu profesora i saradnika. Takođe, brine selektivno utvrđivanje nezakonitosti u postupku zapošljavanja i angažovanja profesora i saradnika na Pravnom fakultetu, koje može ukazati na pozadinu ovih radnji- ističe se u saopštenju.

U CGO se pitaju zašto se niko iz univerzitetske komisije nije pozabavio ugovorom o radu Mujovićeve asistentkinje Lakićević, koja ima isti status kao i prozvane saradnice Simović i Vuksanović.

-Zašto se niko ne bavi sa više desetina drugih saradnika UCG, kojima je premasaznanjima CGO-a istekao ugovor o radu ili ga uopšte nemaju? Nije prvi put da Bjelica primjenjuje dvostruke standarde i metode partijske čistke na UCG kako bi se oslobodio političkih neistomišljenika, ili onih koji su se pokušali suprostaviti ranijem lošem rukovodstvu fakulteta. Ovo sve ne abolira nikog od eventualno utvrđene krivice, ali se uspostavlja sistem po kojem se inspekcija, kazne i mjere provjera vrše samo nad onim koji nijesu po mjeri Bjelice i njegovih nalogodavaca- navedeno je u saopštenju.

Naglašava se da bi univerzitetska komisija na Pravnom fakultetu prvenstveno morala da se bavi vođenjem finansija i trošenjem novca u periodu od 2008. godine do danas,  “ukoliko pravi cilj te komisije nije da zataška rad Mujovića i njegovih saradnika, kako bi stavili na teret njegovim sljedbenicima ono što može biti njihova krivica i ono što nije”.

- Profesor Dragan Radonjić je javno pomenuo da 25 nastavnika i 11 saradnika na Pravnom fakultetu nije dovoljno da se na kvalitetan način obrazuje 3.800 studenata. Neshvatljivo je dodatno umanjenje kadra, suspenzijom profesora Veselina Rakočevića i Mladena Bulatovića, kao što je neshvatljivo i da godinama nije planski uvećavan nastavni kadar nego su obje rukovodeće strukture sebi dijelile enormne zarade. Bjelica tu praksu nastavlja dovođenjem svog asistenta sa Fakulteta fizičke kulture Jovice Petkovića kao novog saradnika u nastavi na Pravnom fakultetu. To što će on za to primate dodatnu naknadu Bjelici nije sporno, jer se radi o njegovom bliskom saradniku, a za takve važe drugačija pravila kod navodno principijelnog Bjelice. Javnost bi morala da zna zašto se Bjelica može na državnom UCG ponašati kao vlasnik lokalnog fudbalskog kluba- zaključuje se u saopštenju.

Kako se dodaje, ovaj i slični primjeri ukazuju da je crnogorska akademska zajednica pala na različtim testovima, “ali je uspješno položila test gramzivosti i bahatosti i tolerisanja iste u svojim redovima”.

-CGO je veoma stalo da UCG bude respektabilna akademska institucija i zato ukazujemo na nepravilnosti i tražimo odgovornost, ali se ponekad teško oteti utisku da rukovodstvo UCG svjesno radi na njegovom urušavanju- konstatuje se u saopštenju.

Portal Analitika