"Bez obzira na način na koji je 43. Vlada vodila otvorene sjednice, o čemu su se javnu ocjenu dali i iz Pokreta Evropa sad, koji vodi predsjednik Vlade, a sa kojom je CGO u mnogo čemu saglasan, ipak smatramo da je još lošiji pristup zatvoriti ih za javnost", navode iz CGO-a.
Uz sve nedostatke koje se vežu za te prenose sjednica, kao i činjenicu da su one često predstavljale marketinški poligon sada već bivšem premijeru i nekim njegovim kolegama, pružale su, dodaju iz CGO-a, i dragocjen uvid u karakter te Vlade.
"Javnost ima pravo da svjedoči na koji način i uz čiju podršku se donose određene odluke, kako ko od ministara predstavlja svoje materijale ili diskutuje o nekim drugim važnim pitanjima. Takođe, prenos sjednica može biti od izuzetnog značaja kada su u pitanju tačke dnevnog reda koje se sastoje od usmenih informacija, i koje zainteresovana javnost ne može naći kasnije", navode iz CGO-a.
CGO je, poručuju, na stanovištu da umjesto ukidanja prenosa sjednica, 44. Vlada treba nastojati da ispravi greške prethodnika i omogući da te sjednice i suštinski budu transparentne, bez zamračenih transakcija, dokumenata i tajnih tačaka, ali i da afirmiše argumentovane diskusije.
"CGO napominje da aktivnost prenosa sjednica ne troši dodatno vrijeme rada Vlade, ne remeti rad, ne proizvodi dodatne troškove, a tehnički uslovi za to postoje. Konačno, CGO podsjeća da se u ekspozeu 44. Vlade transparentnost naglašava kao vodič u gotovo svim oblastima rada Vlade pa je, tim prije, nelogično da se sjednice Vlade zatvore. CGO očekuje od Vlade da ozbiljno razmotri ovu inicijativu i uvaži pravo javnosti da zna", zaključuju u saopštenju.