''Dva puta je u ovom slučaju donešena osuđujuća sudska odluka za Tomislava Jeremića, Haku Tahirović, Zvonka Puletića i Jelu Cimbaljević, sa zatvorskim kaznama, a Vrhovni sud je zbog pogrešne primjene materijalnog prava ukinuo presudu Apelacionog suda, ne ulazeći u činjenično stanje ovog slučaja. Trenutno je u ponovljenom postupku, pred Višim sudom u Bijelom Polju, izrečena nepravosnažna oslobađajuća presuda za ove optužene ljekare. To ukazuje i na izvjesnu odgovornost postupajućeg tužioca koji, sudeći po ovim dostupnim činjenicama, nije postupio dovoljno savjesno u ovom osjetljivom i vrlo važnom slučaju'' govori Kaluđerović.
Kako Kaluđerović dodaje, CGO cijeni da je jako važno da Burić preuzme predmet iz bjelopoljskog Tužilaštva na dalje postupanje "kako bi se sačinila adekvatna žalba, ali i temeljno procjenio rad dosadašnjeg postupajućeg tužioca".
''CGO pronalazi utemeljene za ovo u sumnjama da je propust državnog tužiova u kvalifikaciji djela rezultirao oslobađajućim ishodom za okrivljene. Oštećeni roditelji su protestom 20. novembra u Bijelom Polju ponovo javno tražili pravdu, a u nadi da će njihov poziv čuti pravosudni organi, ali i svi građani koji se u ovom sistemu mogu naći u njihovoj situaciji. Koliki značaj ima slučaj bjelopoljskih beba i kako taj slučaj percipiraju građani ukazuje možda i činjenica da je snimak protesta roditelja u Bijelom Polju pregledan gotovo 330.000 puta na facebook stranici Vijesti iz Bijelog Polja, uz ogroman broj komentara u kojima građani saosjećaju sa oštećenima'' ističe ona.
Kako podsjeća, 2014. godine u bjelopoljskom porodilištu zbog nesavjesnog pružanja ljekarske usluge došlo je do pogoršanja zdravstvenog stanja tek zdravorođenih beba od kojih je kod jedne nastupila smrt, a druge su dovedene u ozbiljnu zdravstvenu opasnost.
''Kako sud ne veže kvalifikacija djela Tužilaštva, neophodno je da Burić u žalbenom postupku obrazlažući ljekarsku krivicu i njen kontekst društvenog značaja, ovaj predmet uzme u prioritetno razmatranje nakon dostavljene prvostepene odluke koja već kasni sa uručenjem. Na žalost poslije sedam godina, još nema elementarnog nivoa zadovoljenja pravde, koja bi se u ovakvim i sličnim slučajevima morala potvrditi da bi sudska praksa pokazala značaj generalne prevencije i dodatni oprez zdravstvenog sistema koji je zakazao zbog neodgovornosti optuženih. CGO smatra da nova oslobađajuća presuda za ljekare ukazuje da je negdje u procesno-pravnoj proceduri i tumačenju zakazao i tužilačko-sudski sistem a što zahtijeva ozbiljan institucionalni odgovor'', zaključuje Kaluđerović.