Društvo

Pravosuđe da osudi nezakonitu politiku Vlade Zdravka Krivokapića prema medijima

CHO: Odlučno reagovati na brutalne napade na slobodu medija

Ukupna crnogorska javnost, uključujući političke partije i nevladine organizacije, ali i tužilačke i pravosudne institucije, mora jasno i nedvosmisleno osuditi nezakonitu i neprihvatljivu politiku koja se vodi prema medijima od strane Vlade Zdravka Krivokapića - poručuju iz Crnogorskog helsinškog odbora za ljudska prava.

CHO:  Odlučno reagovati na brutalne napade na slobodu medija Foto: CHO
Portal AnalitikaIzvor

Iz CHO navode da se moraju preduzeti mjere koje nalažu zakoni naše zemlje, ali i odlučno reagovati prema brutalnim napadima na slobodu medija, uključujući hitnu i neodložnu inkriminaciju i procesuiranje počinilaca.

''Slučaj dodjele netransparentne i nezakonite dodjele sredstava - tj. oprosta obaveza - za tri privatne televizije, čiji su vlasnici (dominantno) inostrana pravna i fizička lica, u iznosu od 200.000 eura, od strane odlazeće Vlade - je samo jedan u nizu njenih apsolutno neprihvatljivih politički i interesno motivisanih poteza'', navodi se u saopštenju.

Skandalozno je, kako dalje navode, da se takva praksa arbitrernog i pristrasnog odnosa prema medijima u Crnoj Gori nastavlja čak i tokom tzv. “tehničkog” mandata Vlade, u kojem i dalje postoji ministarstvo kojem je u obavezi da se bavi ovim pitanjima na način saglasan zakonu i stvarnim potrebama i interesima medija u našoj zemlji.

''Crnogorski helsinški odbor za ljudska prava (CHO) poziva premijera Krivokapića i posebno ministricu Srzentić da daju javno obrazloženje o motivima i razlozima ove skandalozne odluke. Njihova odgovornost za ovakvo postupanje je neizbježna. 

Odabir ove tri televizije (Vijesti, Nova i Prva) govori, pored ostalog, o političkim afinitetima onih koji su donijeli odluku, ali i o programskim sadržajima i političkim preferencijama uređivačke politike ta tri medija, čiji vlasnici (dominantno) nisu iz Crne Gore, što, samo za sebe, može predstavljati dodatni razlog za poništenje te odluke'', ističe se u saopštenju.

Kako dalje navode, crnogorska javnost je, takođe, suočena sa jučerašnjim besprizornim javnim kriminalnim napadom na novinarsku ekipu Gradske Televizije, prilikom njihovog obavljanja radnog zadatka u opštini Budva.

''Smatramo da je neophodno da se o tom napadu - ugrožavanju bezbjednosti i pokušaju onemogućavanja slobodnog rada medija - povede hitna istraga, po službenoj dužnosti. Dokazi su jasni i neupitni - poznata su lica koja su napala ekipu, čulo se i vidjelo što su rekli i kako su postupali prema novinarima. Nadamo se, u tom smislu, da će praksa tužilačkih organa i sudova, potvrditi njihovu nepristranost i dosljednost u jednakom postupanju prema počiniocima i prema žrtvama ovakvih brutalnih nasrtaja, a posebno zato što sada postoje jasni dokazi, a ne samo tvrdnje novinara. Ovo posebno ističemo zato što smo svi bili svjedoci različitog tretmana i postupanja, tj. nepostupanja u nekim ranijim slučajevima, upravo zbog pritisaka i političke pristrasnosti'', ističe se u saopštenju.

CHO smatra značajnim i pohvalnim i to što je matična kuća novinara koji su bili napadnuti - Gradska Televizija - bezrezervno stala uz njih i pružila im potpunu podršku, što je veoma značajno u ovakvim situacijama.

''Sjećamo se da je, u nekim drugim primjerima (napad na novinare RTCG Tanju Šuković, Dragana Tomačevića i, sada, nažalost, pokojnog Zorana Kaća Kovačevića od strane svještenika Crkve Srbije na Cetinju), matična kuća - u tom slučaju Javni servis, tj. RTCG - stala na stranu onih koji su napali novinare, a da nadležne institucije nisu reagovale!'', navodi se u saopštenju.

Kako dodaju, ne smije se ponoviti situacija da nadležne državne institucije i sada prećute ovaj događaj, kao što ni oni koji su svojom pozicijom i ulogom obavezni da reaguju ne smiju ostati nijemi.

''CHO ističe da postoji jasna korelacija između nestransparentne podrške određenim medijima i ćutanje političkih subjekata koji su formirali odlazeću Vladu. Poželjni i favorizovani mediji i novinari su na jednoj strani, a oni koji su targetirani, proskribovani i ostavljeni da se sami brane, su na drugoj. Prve grlato i sistemom harange i hajke brane svi režimski mediji, pa još za to dobiju oprost obaveza, a o drugima mnogi ćute i zabijaju glavu u pijesak.

Bilo bi korisno i logično - povodom oba slučaja - da se oglasi i diplomatska zajednica u Crnoj Gori, a posebno Misija Evropske Unije'', zaključuje se u saopštenju.




Portal Analitika