Abiznis

Zalihe na niskom nivou

Cijena nafte na sedmogodišnjem maksimumu, očekivan dalji rast

Cijena nafte porasla je od početka jutrošnjeg trgovanja više od 1%, približivši se sedmogodišnjem maksimumu postignutom na prethodnoj sesiji, dok su zabrinutosti u vezi sa snabdijevanjem i političkim tenzijama u istočnoj Evropi i na Bliskom istoku dovele do jednog od najvećih mjesečnih skokova od početka poršle godine.

Cijena nafte na sedmogodišnjem maksimumu, očekivan dalji rast Foto: Pixabay
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal Analitika / ReutersIzvor

Cijena Brenta porasla je 1,28 dolara, ili 1,4%, na 91,31 dolara za barel, nakon što je u petak uvećana 69 centi. Najviše se trgovalo Brent ugovorima sa rokom isporuke u aprilu, po cijeni od 89,62 dolara, što je porast od 1,1 dolara ili 1,2%.

Američka nafta West Texas Intermediate poskupila je 1,14 dolara, ili 1,3%, na 87,96 dolara po barelu, nakon što je u petak porasla za 21 cent.

Cijene nafte su se u petak našle na rekordnim nivoima od oktobra 2014. i to 91,7 dolara za Brent i 88,84 dolara za WTI, što je bio njihov šesti uzastopni sedmični rast. Tokom ovog mjeseca zabilježen je rast od oko 17 odsto, što je najviše od februara 2021. Ključna zabrinutost zbog nestašice u globalnom snabdijevanju, paralelno sa tekućim geopolitičkim rizicima, dovela je do početka sedmičnog trgovanja u znaku snažnog rasta.

OPEC+ se sastaje u srijedu

Uz očekivanje da će Organizaciji zemalja izvoznica nafte i saveznice predvođene Rusijom, grupa poznata kao OPEC+, da zadrže postojeću politiku postepenog povećanja proizvodnje, cijene nafte mogle bi tokom ove sedmice da nastave rast nakon kojeg bi barel Brenta mogao da košta i iznad 90 dolara, a WTI nešto ispod 90 dolara.

Proizvođači okupljeni u grupi OPEC+ donijeli su odluku o povećanju proizvodnje sa ciljem da svakog mjeseca od avgusta ona bude veća za 400.000 barela dnevno.

Novi sastanak grupe OPEC+ zakazan je za srijedu, a na njemu se očekuje da će se zemlje članice pridržavati planiranog povećanja cijena barela u martu.

Cijene nafte pokazuju znake pregrijavanja jer trgovci predviđaju ozbiljnu nestašicu u ovoj godini, dok su zalihe već na niskom nivou, uz malo globalnih slobodnih kapaciteta za povećanje proizvodnje u kratkom roku.

Sa tržištem u deficitu i niskim zalihama, ograničenja ponude mogla bi da predstavljaju dodatni rizik kako se dinamika putovanja bude povećavala nakon suzbijanja koronavirusa.

Saobraćaj i politički pritisci

Saobraćaj u Evropi se oporavlja kako broj slučajeva zaraze omikron sojem opada, dok je tražnja za gorivom u SAD samo 4% ispod nivoa iz 2019. godine, što je bolji ishod nego što se očekivalo u novembru.

Tenzije između Rusije i Zapada takođe su podstakle cijene sirove nafte. Rusija, drugi po veličini proizvođač nafte na svijetu, i Zapad su se sukobili oko Ukrajine, raspirujući strah da bi snabdijevanje Evrope energentima moglo da se poremeti.

U NATO-u je juče poručeno da Evropa treba da diverzifikuje svoje snabdijevanje energijom, pošto je Velika Britanija upozorila da je „velika vjerovatnoća“ da Rusija želi da sprovede invaziju na Ukrajinu.

Tržište je u pripravnosti i zbog situacije na Bliskom istoku nakon što su Ujedinjeni Arapski Emirati saopštili da su presreli balističku raketu koju su ispalili jemenski Huti u trenutku kada je zalivska država ugostila izraelskog predsjednika Isaka Hercoga u prvoj takvoj posjeti.

U međuvremenu, više od 1.400 američkih letova otkazano je juče nakon što je sjeveroistočne države dan ranije zahvatila smrtonosna zimska oluja koja je natjerala nekoliko država da proglasi vanredno stanje.

Portal Analitika