Cijene nafte porasle su tokom jutrošnjeg trgovanja više od jednog dolara za barel, dostižući najviši nivo u proteklih sedam godina najviše zbog zabrinutosti zbog mogućih poremećaja u snabdijevanju nakon što je jemenska Huti grupa napala Ujedinjene Arapske Emirate, eskalirajući neprijateljstva između grupe koja je povezana s Iranom i koalicije predvođene Saudijskom Arabijom.
Nova geopolitička tenzija je dodatno je poduprla već postojeće poremećaje na tržištu.
Fjučersi na naftu Brent su porasli čak 1,37 dolara, ili 1,6%, na 87,85 dolara po barelu, dok su fjučersi na američku West Texas intermediate naftu poskupili 1,71 dolara, odnosno 2%, od poravnanja u petak na 85,53 dolara po barelu.
Brent i WTI dostigli su jutros najviše cijene od oktobra 2014.
Rast cijena zabilježen je i tokom jučerašnjeg trgovanja, a ulagači očekuju da će globalna ponuda ostati smanjena, iako je uzdržanost velikih proizvođača djelimično nadoknađena povećanjem libijske proizvodnje. Trgovina je bila manjeg obima zbog američkog praznika u čast ubijenog lidera građanskih prava Martina Lutera Kinga mlađeg, pa berze u SAD nijesu radile.
Snabdijevanje
Panična kupovina nafte, podstaknuta prekidima u snabdijevanju i znacima da omikron soj koronavirusa neće biti toliko ometajući faktor kada je riječ o tražnji kao što se ranije strahovalo, gurnula je neke cijene sirove nafte na višegodišnje maksimume, što sugeriše da bi rast cijene fjučersa na Brent mogao da se održi još neko vrijeme, a ulagači to i očekuju.
Nakon lansiranja bespilotnih letilica i raketnih udara koji su izazvali eksplozije u kamionima sa gorivom i ubili tri osobe, pokret Huti je upozorio da bi mogao da gađa više objekata, dok su UAE rekli da zadržavaju pravo da „odgovore na ove terorističke napade“.
Naftna kompanija ADNOC iz Ujedinjenih Arapskih Emirata saopštila je da je aktivirala planove za kontinuitet poslovanja kako bi osigurala nesmetano snabdijevanje proizvodima svojim lokalnim i međunarodnim kupcima nakon incidenta u svom skladištu goriva u Musafi.
Jedan od razloga je i što Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznici, uključujući i Rusiju, zajedničkog naziva OPEC+ ne pružaju dovoljno ponude da zadovolje snažnu globalnu tražnju.
Grupa OPEC+ postepeno ublažava smanjenje proizvodnje uvedeno kada je tražnja pala 2020.
Međutim, mnogi manji proizvođači ne mogu da povećaju snabdijevanje, a drugi su bili oprezni prilikom plasiranja na tržište većih količina nafte u slučaju ponovnih poremećaja koje bi COVID-19 mogao da prouzrokuje kada je riječ o nivou tražnje.
Proizvodnja
U međuvremenu, ukupna proizvodnja nafte u Libiji se vratila na 1,2 miliona barela dnevno, prema Nacionalnoj naftnoj korporaciji. Libijska proizvodnja je prošle nedjelje bila oko 900.000 barela dnevno zbog blokade zapadnih naftnih polja.
Proizvodnja nafte u Libiji je pala na 700.000 barela dnevno na početku godine, što se vidno odrazilo na rast cijena.
Zabrinutost zbog ograničenja u snabdijevanju nadjačala je informacije o mogućem oslobađanju naftnih rezervi iz Kine, naglašavaju u izjavi za Reuters u japanskoj investicionoj kompaniji Fujitomi.
Oni naglašavaju da Kina planira da oslobodi rezerve nafte oko proslave lunarne nove godine između 31. januara i 6. februara kao dio plana koji koordinišu SAD za smanjenje globalnih cijena.
Saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman rekao je juče da je prerogativ vlade SAD da li će osloboditi snabdijevanje iz strateških rezervi nafte.
Porast geopolitičkih prijetnji snabdijevanju takođe dodatno utiče na rast cijena. Američki zvaničnici izrazili su u petak bojazan da se Rusija sprema da napadne Ukrajinu ako diplomatski pregovori ne uspiju, što dodatno podiže neizvjesnost.
Na rast cijena dodatno utiču i niže zimske temperature na sjevernoj hemisferi koje su podstakle tražnju za gorivom za grijanje.