Prihvatanje Vlade Igora Lukšića da plati 22 miliona eura duga KAP-a prema Dojče banci izazvalo je veliku krizu unutar DPS-SDP koalicije. Premijer Lukšić je - vidno rezigniran odlukom ministara iz SDP-a da glasaju protiv odluke o prihvatanju duga - najavio da će Skupštini uputiti inicijativu da se glasa o povjerenju Vladi kako bi se, javno i konačno, utvrdilo da li politika Vlade prema KAP-u ima većinu.
Lukšićeve riječi na konferenciji za novinare ustalasale su javnost. S razlogom: premijerov istup je bila najava – političkog presedana. Tokom dvije decenije višestranačja bilo je brojnih opozicionih inicijativa o uskraćivanju povjerenja Vladi Crne Gore; bilo je i odluka Vlade Crne Gore o skraćivanju mandata u cilju prijevremenih izbora, ali nikada do sada prvi čovjek Vlade Crne Gore nije, poput Lukšića u četvrtak, sam tražio da se glasa – o podršci Vladi u Skupštini Crne Gore?!
Politička pozadina: Već je to prva, reklo bi se i vrlo znakovita, objava problema unutar vladajuće koalicije, ali i signal da postoje određena trvenja čak i unutar Demokratske partije socijalista.
Nervozna reakcija premijera Lukšića može se tumačiti željom da dio odgovornosti u vezi neuspjele privatizacije KAP-a prebaci na Skupštinu, ali i kao politička namjera da se izvede na čistac manja članica vladajuće koalicije koja je - uprkos neslaganjima sa DPS-om povodom nekih ključnih ekonomskih problema - do sada o(p)stajala u vlasti.

Na drugoj strani, Lukšić na sopstvenoj koži osjeća da su mu partijski drugovi iz Demokratske partije socijalista “velikodušno” prepustili da sam gasi požare. Čak i one koje sam nije potpalio, jer nije Lukšić “krivac” za poslovnu vezu sa Olegom Deripaskom. Zato je premijer – javnim pozivom na glasanje o povjerenju – htio da testira i spremnost sopstvene Demokratske partije socijalista da se odrekne besplodne saradnje sa Rusima i KAP ponovo uzme pod okrilje države.
Po svemu sudeći, već tokom ovog proljeća Kombinat aluminijuma više neće biti rusko vlasništvo.
Za KAP se vjerovatno ponavlja scenario Željezare: Izvori Portala Analitika iz Vlade tvrde da su u slučaju KAP-a, sve opcije u igri - uključujući i plansko gašenje fabrike - ali da će, ukoliko Vlada dobije podršku, a sa Rusima ne dođe do sporazumnog raskida ugovora - najvjerovatnije ponoviti scenario nikšićke Željezare.
- To praktično znači, da je moguće, da ukoliko Rusi sporazumno ne napuste KAP, da se uvede programirani stečaj, a onda po skraćenoj proceduri - raspiše tender za njegovu prodaju. Uvođenjem stečaja, Vlada bi suspendovala rusko upravljanje fabrikom. Tenderom bi, obavezno, bio definisan i način snabdijevanja Kombinata strujom, što je ključni uslov njegovog opstanka. Rješavanje pitanja preuzimanja garancija i subvencija bi bilo riješeno u kontaktima sa budućim partnerom, tvrdi izvor Portala Analitika blizak DPS-u, dodajući da su otvoreni za sve predloge koji bi dolazili iz opozicije ili manje članice vladajuće koalicije.
- Na žalost, do sada nismo imali predloge za rješenje problema KAP-a, pa očekujemo da će ih biti u predstojećoj skupštinskoj raspravi, tvrdi naš izvor.
Vlada Crne Gore je u proteklih četiri godine, kako se obavezala Ugovorom o poravnanju, sa 60 miliona eura subvencionirala struju za KAP, oslobodila je vlasnika KAP-a obaveze da plati poreze i doprinose u iznosu od 7,5 miliona eura i dala garancije za kredit kod evropskih banaka od 132 miliona eura. Državna pomoć je, dakle, bila vrijedna - 200 miliona eura! Prema relevantnim procenama, KAP na berzi trenutno vrijedi svega 20 miliona eura i uprkos pozamašnoj državnoj pomoći nalazi se u najtežoj situaciji od osnivanja. Dugovi KAP-a trenutno iznose oko 350 miliona eura, a prema priznanju menadžmenta - Rusi nijesu u stanju da redovno servisiraju obaveze.
Nema suviše dilema: ovakva privatizacija KAP-a, pod ovim uslovima i sa ovim strateškim partnerom – bila je veoma loša odluka Vlade.
Pogrešni potezi ruskog vlasnika: Da će tako biti, moglo se naslutiti po nespretno vođenom tenderskom postupku sprovedenom još 2005.godine.
Naime, umjesto kompaniji RUSAL – tada vodećem svjetskom proizvođaču aluminijuma, kompaniji koja je i otkupila tendersku dokumentaciju za KAP - Vlada je 1. decembra 2005. godine državni paket akcija prodala kiparskoj of šor kompaniji Salomon enterprajsis - na izričiti zahtjev Rusa i na opšte iznenađenje javnosti!. Ono što je zajedničko za RUSAL i Salamon je da su kompanije u većinskom vlasništvu ruskog tajkuna Olega Deripaske. I - i ništa više.
Rusi su tada tvrdili da će KAP ući u sastav RUSAL-a “kada dostigne tehnološki nivo ruskih fabrika”. KAP, naravno, nikada nije ušao u sastav RUSAL-a, već u sistem novoformirane Centralnoevropske aluminijumske kompanije (CEAC). KAP je cijenu ulaska u CEAC platio veoma skupo - ta je ruska kompanija u Podgoricu slala uglavnom drugorazredne menadžere, mahom minornog iskustva u primarnoj proizvodnji aluminijuma.
Najveća investicija ostala neupotrebljena: Shodno kvalifikacijama, menadžeri KAP-a su vukli - pogrešne poslovne poteze. Kako drugačije objasniti činjenicu da je najveća investicija u KAP sprovedena u protekle dvije decenije - visoka peć za kalcinisane glinice - ostala neupotrebljena!?
Upravo tako: potpuno nova, 51 metar visoka, peć za kalcinisanje glinice - koji su u Podgorici Rusi, pod vođstvom ambicioznog direktora Džoe Kazadija, instalisali početkom 2007.godine - nije proizvela ni kilogram sirovine za proizvodnju aluminijuma. Peć je koštala čak sedam miliona eura, a Rusi su, ne dugo nakon instalisanja tog objekta, smijenili Kazadija i zatvorili fabriku Glinice. Pri tom, ne treba zaboraviti bitnu činjenicu: Rusi nijesu ni cent uložili u prerađivačke kapacitete!
Neuspjela privatizacija termoelektrane: Ključnu grešku u čitavoj situaciji oko KAP-a ipak nijesu učinili Rusi - već crnogorski parlament!

Nakon ove prve velike, strategijske, greške u procjeni - pogrešni potezi su se ređali kao na traci…
Nepovoljan Ugovor o poravnanju: Podgorički proizvođač aluminijuma, krajem 2008. godine godine, zapao je u veliku krizu, a ruski menadžment je to pokušao da riješi – tužbom frankfurtskom Arbitražnom sudu vrijednom 300 miliona eura protiv Vlade!
Kao što je poznato, Vlada Crne Gore je odgovorila kontratužbom i tek su onda počeli temeljni pregovori. Vlada je iste godine prihvatila ne baš povoljni Ugovor o poravnanju koji je zamijenio važeći kupoprodajni ugovor. U tom periodu Rusi nijesu plaćali mazut, struju, repromaterijal, poreze i doprinose, a tu praksu su u manjoj mjeri nastavili do dana današnjeg, uprkos odredbama novog ugovora.
Glavni uslov stupanja na snagu Ugovora o poravnanju je bila odluka Dojče banke da odobri kredit od 22 miliona eura KAP-u, za koji je Vlada dala garancije. Upravo, preuzimanje garancija KAP-ovog kredita od njemačke banke je izazavala krizu u vladajućoj koaliciji. Reklo bi se da je krug zatvoren.
Što sa KAP-om, što sa koalicijom : Tehnički gledano, ukoliko dobije podršku Skupštine, Vlada ne mora raskinuti važeći Ugovor sa Rusima kako bi ih eliminisala iz KAP-a.

U svakom slučaju, najveći problem predstavljaće aktiviranje državnih garancija u iznosu 132 miliona eura koje ozbiljno mogu ugroziti likvidnost budžeta.
U slučaju da Vlada ne nađe novog partnera, građani će platiti ceh loše privatizacije nekadašnjeg podgoričkog privrednog giganta, pa se opravdano postavlja pitanje - da li će neko snositi odgovornost zbog toga? Preciznije: da li će - osim crnogorskih građana - bilo ko iz vrha vlasti platiti politički račun pogrešnih poteza?
Mnogo toga biće jasnije već iduće sedmice. Iako mnogi već govore o vanrednim izborima, Vlada će tek na narednom zasijedanju - najvjerovatnije neće biti vanredne sjednice, nego redovna u četvrtak - razmatrati Lukšićev prijedlog da se zahtijeva podrška Skupštine Crne Gore za prihvatanje i plaćanje garancija. Teško je vjerovati da premijerov prijedlog neće podržati Krivokapićev SDP. Iako su socijaldemokrate na sjednicama Vlade uglavnom glasali protiv odluka o KAP-u, a pri tom mirno ostajale u vlasti, sada će morati dobro da razmisle: ukoliko budu protiv odluke Lukšića, znači da sadašnja Vlada odlazi u političku mirovinu.
U tom slučaju, odnosi unutar vladajuće koalicije bi bili dovedeni do pucanja a Krivokapić, Đukanović, Lukšić i ostala ekipa iz vlasti bi rizikovali vlastite političke pozicije organizovanjem novih izbora i to neposredno prije odluke Brisela o početku pregovora. Da li je to, znajući kako funkcionišu čelni ljudi vladajuće koalicije, stvarna opcija ili je, pak, realnije očekivati da država plati garancije, preuzme ponovo upravu nad KAP-om i da sve na kraju prekriju ruzmarin, snjegovi i šaš – na evropskom putu Crne Gore?
Predrag ZEČEVIĆ