Prvi potez novog ministra sporta i mladih, a doskorašnjeg ministra zdravlja Dragoslava Šćekića, bio je da naloge Ministarstva na društvenim mrežama prebaci s latinice na ćirilicu. Prvi potez novog ministra, dok izmjene i dopune Zakona o mladima čekaju…
Portparolka Socijaldemokratske partije (SDP) i nekadašnja državna sekretarka u ovom resoru Amina Cikotić za Portal Analitika kaže da nakon saznanja da je neko ko je bio ministar zdravlja, odjednom kvalifikovan za ministra za sport i mlade, više ništa ne može začuditi, pa tako ni ovaj potez.
„Jako je loša poruka da je pored svih problema koji muče mlade i podataka koji govore o masovnom odlasku mladih iz naše države, ministrov prvi potez da prebacuje mreže na ćirilicu. Za mene je ovakav postupak ministra neozbiljan ali i znak da želi 'obilježiti teritoriju' i dokazati se određenim adresama koje nijesu mladi, i to bez jasne vizije o tome kako će riješiti probleme koji ih godinama unazad muče“, ističe Cikotić.
Obeshrabrujuća poruka za mlade
Prema njenim riječima, ovakav potez je i obeshrabrujuća poruka za mlade.
„Ministar jasno ukazuje na to šta su mu prioriteti, a to očigledno mladi nijesu. Pismom kojim ćemo pisati se možemo baviti tek onda kad riješimo njihove goruće probleme“, navodi Cikotić.
Mlade, kako dodaje, ne zanima da li ministar koristi latinicu ili ćirilicu, već ih zanima posao, krov nad glavom i jednake šanse u društvu.
„Ionako niska očekivanja oko toga da će se položaj mladih u društvu unaprijediti, ovim potezom su dodatno smanjena“, naglašava Cikotić.
Stava je i da je pohvalno što napokon imamo potpredsjednika Vlade zaduženog za pitanja mladih.
„Za mene to znači da bi posvećenost mladima morala biti na mnogo većem nivou nego što je do sad bila. Međutim, prvi koraci ministra Šćekića ne pokazuju da će tako biti, i stoga sam vrlo pesimistična“, kaže sagovornica Analitike.
Pitanje životnog standarda mladih jedno od pet ključnih
Napominje da bi konačna implementacija nove Strategije za mlade 2023-2027, čije usvajanje je kasnilo više od godinu dana, morala biti prioritet broj jedan resornog Ministarstva.
„Ne smije se dozvoliti da ona bude mrtvo slovo na papiru i spisak lijepih želja. Usvajanje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mladima, kojim bi se reformisao rad omladinskih servisa i njihovo finansiranje bi bilo sljedeće hitno polje rada. I naravno, borba za veći budžet za resor mladih, ali i sveukupna međuresorna saradnja kad su mladi u pitanju, a koja je na prilično niskom nivou. Prostora za rad je i te kako mnogo, samo je pitanje volje, odgovornosti i prioriteta“, ističe Cikotić.
Mladi su, kako dodaje, u kontinuitetu obeshrabreni jer je bilo jako malo onih koji su im se istinski posvetili.
„Obično se taj resor nažalost posmatra kao 'lagana priča' koju samo rijetki ozbiljno shvataju i istinski se njom i bave. Baš suprotno, za mene je pitanje životnog standarda mladih jedno od pet ključnih pitanja za našu državu, i bez ozbiljne posvećenosti ćemo još dugo gledati scenario koji imamo priliku gledati godinama unazad, i to je ono što nas uvijek najskuplje košta“, zaključuje Cikotić.