Abazović je juče kazao i da je Montefarm postao ,,samo jedan distributivni centar“.
– Montefarm umjesto da proizvodi ljekove, sveli su ga samo da bude mjesto đe razne porudžbine dolaze i onda se transportnim vozilima voze prema apotekama. Distributivni centar. Možda je to bila vizija prošle vlasti. Odgovorno tvrdim da Montefarm može da počne da radi proizvodnju ljekova, makar onih široke potrošnje – istakao je Abazović.
Nekadašnji direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Sead Čirgić je za Pobjedu juče komentarisao stavove premijera o radu Monefarma i kazao da nema primjera u svijetu da neka veledrogerija proizvodi ljekove, niti postoji proizvođač ljekova u zemljama veličine kao što je Crna Gora iz jednostavnog razloga što tržište za plasman ljekova nije tako veliko da bi proizvodnja bila isplativa.
Montefarm je osnovan 1992. godine u Skupštini i jedini mu je zadatak nabavka i distribucija ljekova i medicinskih sredstava za potrebe javnih zdravstvenih ustanova i apoteka radi izdavanja ljekova na recept za potrebe osiguranika FZO.
Čirgić je istakao da je proizvodnja ljekova jedna djelatnost i to izrazito skupa, a nabavka i distribucija druga. Jedina dodirna tačka im je lijek kao roba.
- Osim toga, u svijetu nemate nijednog proizvođača ljekova u državama naše veličine. Takođe, nije mi poznato da je igdje jedna veledrogerija proizvođač ljekova. Da pojednostavim i zaključim, na sjednici Vlade bilo je riječi i o aerodromima pa se ne treba začuditi da na nekoj od narednih sjednica čujemo razmišljanje da To Montenegro počne proizvodnju aviona – kazao je Čirgić Pobjedi.
On je podsjetio da Montefarm, za razliku od ostalih veledrogerija, u svom sastavu ima kao poseban organizacioni dio i apoteke.
Naglasio je da je za razliku od svih državnih veledrogerija u zemljama regiona, koje su ugašene i čija je uloga prepuštena privatnim veledrogerijama, prethodna vlast uspjela da sačuva Montefarm i njegov privilegovani položaj u nabavci i distribuciji ljekova za potrebe JZU i apoteka.
– U razvijenim zdravstvenim sistemima, a rekoh ni u regionu nemate državnih veledrogerija. Eto to je dovoljno argumenata da se priča o Glovo Montefarmu nazove neozbiljnom. U svakom slučaju, pozdravljam razmišljanja kako da se osnaži JAU Montefarm jer sam se i sam svojim činjenjem borio za to, ali pričati o Montefarmu kao proizvođaču ljekova je nestručna, neozbiljna i populistička priča, pretpostavljam za potrebe kampanje za predsjedničke izbore – kazao je Čirgić.
Abazović je juče na sjednici Vlade ponudio i plan: ako bi Montefarm proizvodio samo 20 miliona eura, Crna Gora bi za godinu dana imala najsavremeniju fabriku.
– Ako je ovo filozofija koja ne može da se izvede u Crnoj Gori, onda okej, ali ja vjerujem da može. Ne da vjerujem, nego sam siguran, da radi proizvodnju u početku manje komplikovanih ljekova, ali koji imaju veliku potrošnju u našim zdravstvenim ustanovama, ili među građanima, a kasnije kako bude rasla firma da se specijalizuje za određene ljekove – kazao je Abazović.
On je rekao i da više od sto miliona eura dajemo kao država svake godine na uvoz ljekova, a da „nijesmo sposobni da proizvedemo jednu infuziju“.
Abazović je, uprkos djelatnosti Montefarma za koju je osnovan, a to je distribucija ljekova i medicinskih sredstava, ustvrdio i da je namjerno pretvoren u distributivni centar koji samo služi kao logistika određenim velikim farmaceutskim kućama.