Iz Civisa su ocijenili da Memorandum, kako su rekli, stavlja tačku na period ćutanja i beskrajnog tavorenja, a otvara vrata dijalogu, kao apsolutnoj neophodnosti i primarnoj vrijednosti demokratskog djelovanja.
''Bez dijaloga smo okovani nepovjerenjem, koje vodi u opštedruštvenu regresiju i ubija nadu u progres i pomirenje. Dijalog ne znači da će ono što je decenijama skrivano, pljačkano i ubijano ostati nekažnjeno'' smatraju u Civisu.
Oni su naveli da je Memorandum od izuzetnog značaja zato što okuplja građanske strukture i manjine, podstičući na taj način evropske vrijednosti kao i multietnički i multivjerski sklad.
Kako su dodali, afirmacija građanskih vrijednosti je korak naprijed ka demokratizaciji društva, afirmaciji Ustava i integraciji manjina u društveno-političke procese.
''Odbacujući brzoplete i politikantske spekulacije o suštini Memoranduma, javnost podsjećamo da se Civis, od osnivanja, zalaže za građansku Crnu Goru u kojoj ima mjesta za sve narode i vjeroispovijesti'' rekli su iz Civisa.
Oni su poručili da različitosti razumiju kao prednost koja će, kroz afirmaciju Memoranduma i saradnju njegovih potpisnika, donijeti korist svim građanima.
''Cijenimo da će Memorandum podržati svi koji su za ekonomski razvoj, demokratiju, evropski put i vladavinu prava u Crnoj Gori'' naveli su iz Civisa.