Članice Inicijative 2020, na 4. redovnom godišnjem sastanku održanom proteklih dana u Dubrovniku raspravljale su o postignutim standardima postupanja nacionalnih institucija zaduženih za pravo na pristup informacijama, otvorenim pitanjima primjene prava po pojedinačnim zahtjevima i u proaktivnoj objavi informacija.
Poseban naglasak bio je usmjeren na problem „ćutanje administracije“ i zloupotrebe prava na pristup informacijama.
Nakon sastanka donijeli su niz zaključaka. Kako se ističe u zaključku broj jedan, radi osiguranja pravilne i efikasne primjene prava, obveznicima zakona kojim se uređuje pravo na pristup informacijama preporučuje se puna i dosljedna primjena postignutih i potvrđenih standarda nacionalnih institucija zaduženih za nadzor i zaštitu prava u ovom području.
Jedan od zaključaka je i da „ćutanje administracije“ derogira pravo građana na pristup informacijama od javnog značaja. U pravnom sistemu, kako navode, treba da se nađu efikasni mehanizmi sankcionisanja odgovornih lica obveznika primjene zakona koji učestalo ignorišu zahtjeve građana.
Smatraju da zloupotreba prava na pristup informacijama od strane nekorektnih podnosioca zahtjeva značajno opterećuje rad organa javne vlasti i izravno šteti ostvarivanju prava na pristup informacijama.
“Cilj tih zahtjeva nije osiguranje transparentnosti, otvorenosti i kontrola vlasti, već ometanje rada organa javne vlasti ili takav zahtjev ima lukrativnu namjenu. Takvo je postupanje nedopustivo, iznimno šteti pravu na pristup informacijama i pretvara ga u njegovu suprotnost. Stoga je u nacionalnom okviru nužno pravno urediti institut zloupotrebe prava na pristup informacijama, odnosno nepoštene upotrebe prava”, navodi se u zaključcima sa sastanka Članica Inicijative 2020 u Dubrovniku.
Podsjetimo, crnogorsku delegaciju predvodio je predsjednik Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, mr Željko Rutović. U okviru teme Praksa žalbenih tijela nadležnih za pristup informacijama u rješavanju pojedinačnih predmeta Rutović je imao izlaganje „Sloboda – demokratija – informacija (Civilizacijsko – kulturološki kontekst prava javnosti da zna)“.
Sljedeći sastanak Inicijative 2020 održaće se 2024. u Crnoj Gori.