U prognozama se navodi, da se u dogledno vrijeme ne očekuje značajnije poboljšanje uslova kreditiranja na tržištima Crne Gore i Srbije, jer su banke odobravale previše zajmova u prethodnm periodu, tako da trenutno sprovode konzervativnu kreditnu politiku.
Imajući u vidu da eurozonu i dalje karakterišu deflacija i niske stope rasta, snažan oporovak ekonomija Crne Gore, Srbije i Kosova je izrazito neralna opcija, konstatuje portal.
Milenko Popović, profesor na Fakultetu za poslovne studije Univerziteta Mediteran, kaže da je siguran da nije bilo bolje opcije od MMF-a.
,,Podsjećam vas da smo mi u namjeri da izbjegnemo aranžman sa MMF-om prodali dio Elektroprivrede, po svoj prilici prodaćemo i svu Elektroprivredu i na taj način je u sistem ušlo oko 500 miliona eura. To su upravo te strane investicije u prošloj godini koje su upravo zbog toga bile rekordne. Kada je riječ o direktnim stranim investicijama ušlo je nešto preko banaka a što je takođe bilo u funkciji menadžmenta krize, kao i ovo sa Elektroprivredom. Znači, imali smo nekih milijardu i 60 miliona i opet ništa nijesmo postigli. Dakle, pametnije je bilo ući u aranžman sa MMF-om. Pametnije, jer bojim se da će upravo ovo sa Elektroprivredom dati na dug rok mnogo gore efekte na Crnu Goru nego što bi dalo bilo kakavo uslovljavanje od strane MMF", rekao je Popović radiju Slobodna Evropa.
Gordana Jovanović, portparol Ministarstva finansija, koje se nikada eksplicitno nije protivilo aranžmanu sa MMF-om, ali koje uporno traži alternative, kaže da je važno napomenuti da su na početku ekonomske krize stavovi i zahtjevi MMF bili rigidni posebno u pogledu obezbjeđivanja platno bilansne ravnoteže, makroekonomske i finansijske stabilnosti.
,,Ono što je bilo posebno nepovoljno i što je bio zahtjev MMF-a za pojedine zemlje da u periodu ekonomske krize ostvare suficit.U međuvremenu MMF je u mnogome relaksirao uslove što pokazuju i primjeri sa zemljama u regionu, Srbijom i BiH, i primjetna je evolucija politike MMF-a, jer je dozvoljen veći budžetski deficit uz postepeno prilagođavanje u potrošnji, korištenje sredstava za finansiranje budžetske potrošnje i servisiranja duga. Mi nijesmo žurili u aranžman sa MMF-om. Više puta smo ponovili da Crna Gora nije imala hitnu potrebu za tim. Vlada Crne Gore je setom mjera koje su se odnosile na smanjenje javne potrošnje uradila neophodna fiskalna prilagođavanja. Tako da i u tom slučaju, ukoliko bi došlo do tog aranžmana sa MMF-om, ne očekujemo da bi ti uslovi bili znatno više od onoga što je Vlada u prethodnom periodu uradila", kaže Jovanović