“Odluku o zabrani su već donijele Bosna i Hercegovina, početkom juna i ta odluka važi 90 dana, tj. do kraja septembra. I Vlada Srbije takođe je zabranila krajem maja izvoz, a u Službenom listu u odluci se kaže: “cilj zabrane izvoza je sprečavanje kritične nestašice ovih proizvoda”, odnosno ublažavanje posledica nestašice nastale usled povećanog izvoza, kao i “potrebe stanovništva za povećanim snabdevanjem prouzrokovanim krizom na svetskom tržistu energenata”, navodi Ćorović.
On podsjeća da su mnogi na sjeveru Crne Gore korisnici programa Energy Wood koji je pokrenula Vlada Crne Gore.
“Taj program podrazumijevao je nabavku kotlova na pelet gdje država subvencioniše kamate na kredite kod komercijalnih banaka, a sve zarad smanjenje emisije CO2. ️Ovih dana je teško doći do peleta i po cijeni od 280 eura po toni (prošle godine u ovom periodu je bio oko 150 eura po toni). Mnogi će biti prinuđeni da se griju naugalj po cijeni od 115 eura sa prevozom po toni, što znači veće zagadjenje vazduha u zimskom periodu”, ističe Ćorović.
Rješenje je, dodaje, subvencija Vlade Crne Gore proizvođačima da smanje cijenu peleta i drva za građane Crne Gore, kao i zabrana izvoza. Ćorović poziva Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, kao i Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma da hitno reaguju i zaštite stanovnike Crne Gore tako što će zabraniti izvoz naše sirovine dok stanovnici ne podmire svoje potrebe.
“U Bijelom Polju prekoračenje u zagađanju vazduha je tokom prošle godine bilo 91 dan.Koliko sam uspio da se upoznam se nekim podacima, saznao sam da se DRI bavila zagađenjem vazduha i rezultatima te smatraju da je ključno da njihove nalaze podrže u Skupštini Crne Gore. Zato je na sastankupredstavnika DRI-a sa članovima Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranj, krajem januara, dogovoreno da se u narednom periodu održi posebna sjednica u formi konsultativnog saslušanja povodom DRI Izvještaja o kvalitetu vazduha. Mislim da ove sjednice nije bilo, pa pozivam da se što hitnije pozabavimo ovim problemom”, kazao je Ćorović.
Napominje da je na osnovu Zakona o životnoj sredini formiran i Eko-fond koji je osnovala Vlada kao zasebno pravno lice.
“Zagađivači su dužni da plaćaju eko-naknadu, zbog zagađivanja životne sredine, koja se plaća po principu ,,zagađivač plaća”. Eko-naknadu dužna su da plaćaju pravna i fizička lica za ispuštanje zagađujućih materija u vazduh, uvoz supstanci koje oštećuju ozonski omotač i stvaranje i deponovanje opasnog otpada. Prihod ovog fonda u prošloj godini je bio 269.893 eura”, ističe Ćorović.
Kako je poručio, sredstva za subvenciju se mogu i moraju obezbijediti, da cijena peleta u zagađenim opštinama na sjeveru ne prelazi cijenu od 200 eura po toni.
“Upravo zahvaljujući amandmanskom djelovanju SD-a na Zakon o ograničenju cijena, Vladi je omogućeno da ograniči cijenu sredstava za ogrijev. Njena je obaveza da zabrani izvoz što prije. Na taj način pomoći će se i ovako osiromašeni sjever odakle se i crpi sirovina, a i sačuvaćemo životnu sredinu i imaćemo znatno kvalitetniji vazduh”, zaključio je Ćorović.