Rusesabagina, 67, je osuđen u septembru 2021. na 25 godina zatvora po osam optužbi za terorizam u vezi sa aktivnostima organizacije koja se protivi vladavini predsjednika Pola Kagamea i nalazi se u zatvoru u Ruandi.
On je negirao sve optužbe i odbio da učestvuje u sudskom procesu, koji su on i njegove pristalice ocijenile kao politički motivisan.
On danas nije bio na sudu u Kigaliju da bi saslušao tužilaštvo kako je pokrenulo žalbu na njegovu kaznu, odlučivši da ostane u zatvoru.
„Ne slažemo se sa odlukom da se Rusesabagini izrekne kazna od 25 godina umjesto doživotnog zatvora“, rekao je sudu javni tužilac Žan Pjer Habarurema.
"S obzirom na značaj optužbi za koje je Rusesabagina osuđen i uticaj tih zločina na ljude i njihovu imovinu, ne treba mu izreći blagu kaznu. Treba mu izreći doživotni zatvor", rekao je on.
Rusesabagina je priznao da ima vodeću ulogu u Pokretu za demokratske promene Ruande (MRCD), ali je negirao odgovornost za napade koje je izvršilo naoružano krilo MRCD, Nacionalni oslobodilački front (FLN).
Sudije su ocijenile da se dvije grupe ne razlikuju.
U filmu iz 2004. godine Rusesabagina je prikazan kako rizikuje život da bi sklonio stotine ljudi u hotel kojim je upravljao u glavnom gradu Ruande tokom 100-dnevnog genocida, kada su ekstremisti iz plemena Hutu ubili više od 800.000 Tutsija i umjerenih Hutua.
Holivudski film dao je Rusesabagini publicitet na međunarodnoj sceni, što je on kasnije iskoristio kako bi krititovao vlast predsjednika Ruande Pola Kagamea (Paul).
Porodica i aktivisti kažu da je Rusesabagina u suštini bio otet u avgustu 2020. Nakon što je stigao u Dubai, ukrcao se u privatni avion i prebačen je u glavni grad Ruande, Kigali, gdje je uhapšen.
Kagame, koji je na vlasti od 1994. godine, negira optužbe koje je protiv njega iznio Rusesabagina. On je uživao podršku zapadnih donatora za vraćanje stabilnosti i podsticanje ekonomskog rasta.
Međutim, grupe za ljudska prava opisuju slučaj Rusesabagina kao dio obrasca zastrašivanja protivnika.