„Ova odluka pokazuje da je prirodno da je svijet s nama i priznaje prava palestinskog naroda i države Palestine“, kazao je on.
Palestinski pregovarač Saeb Erakat kazao je da se radi o „istorijskom danu“.
On je izjavio za AFP da je odluka UNESCO-a „još jedan korak na dugom putu prema svjetskom priznavanju države Palestine u okviru granica iz 1967. godine, sa Istočnim Jerusalemom kao njenom prijestonicom“.
UNESCO, tijelo Ujedinjenih nacija za zaštitu kulture, odbilo je u petak izraelske prigovore i hitno dodalo crkvu u kojoj se, po vjerovanju, rodio Isus, na spisak svjetske baštine.
Odluka članova UNESCO-a, donesena u tajnosti u ruskom gradu Sankt Petersburgu sa 13 glasova za i šest protiv, dočekana je aplauzom i stiskanjem pesnice šefa palestinske delegacije.
Hanan Ašravi, šefica Palestinske oslobodilačke organizacije, u saopštenju je opisala odluku „međunarodnim priznanjem naših istorijskih i kulturoloških prava u ovoj zemlji“.
Kako je rekla, odluka dolazi „uprkos izraelskoj okupaciji i svim predrasudama“.
Delegat Izraela kazao je da njegova zemlja podržava davanje statusa svjetske baštine crkvi korištenjem sasvim različite procedure, koja nema nikakvih posljedica po mirovni proces na Bliskom istoku.
Izrael je saopštio da „hitni status“ zapravo znači da Ujedinjeni narodi, kao međunarodno tijelo, podržavaju palestinski stav da crkvi prijete izraelske trupe.
Palestinskom zahtjevu da crkva bude uvrštena na spisak svjetske baštine već dugo su se suprotstavljale Sjedinjene Američke Države i Izrael.
„Palestinski narod slavi ovu odluku kao momenat nacionalnog ponosa i potvrde bogate i jedinstvene baštine i identiteta“, kazala je Ašravi u saopštenju.
„Crkva Isusovog rođenja, koja se nalazi u srcu okupiranog palestinskog grada Vitlejema, kao i put hodočašća, su mjesta ogromne univerzalne važnosti, ne samo za hršćanstvo, nego i za cijelo čovječanstvo.“
foto: hr.wikipedia.org