
Pred stotinjak okupljenih su govorili predśednik Srpskoga nacionalnoga savjeta Crne Gore Momčilo Vuksanović i Dragan Lakićević, emisar iz Srbije, „poreklom” odavde.
„Ovaj datum slavimo i nadamo se da će doći vrijeme da će granice biti poništene i da će narod živjeti zajedno. Mi želimo da se današnji praznik proglasi nacionalnim praznikom”, istakao je Vuksanović, čiji se Savjet finansira iz državnoga budžeta Crrne Gore.
Skupu su prisustvovali i u njemu učestvovali srpski sveštenici.
Održavanje skupa u kripti, tj. u podrumu hrama u Podgorici, a tu je i grobnica Amfilohija Radovića, nemoguće je bez „blagoslova” nadležnoga arhijereja, Joanikija Mićovića, te starješine hrama, sveštenika Dragana Mitrovića – koji je rođeni brat ministra ekologije, prostornoga planiraranja i urbanizma u Vladi Zdravka Krivokapića.
Nastupao je sinoć i hor „Knez Miloš” iz Srbije. Izvedena je, između ostaloga, pjesma „Tamo daleko je Srbija”…
Tzv. podgorička skupština je održana u uslovima prevarne srpske vojne okupacije. Pod firmom „saveznika”, Vojska Kraljevine Srbije je u oktobru 1918. bez borbi umarširala u Crnu Goru, zemlju-saveznicu Antante, koju su prethodno crnogorski ustanici – komiti, uz manje oružane sukobe, oslobodili od demoralisanih Austro-Ugara čija je carevina ubrzo i zvanično kapitulirala.
Za višednevni skup 1918. u Podgorici, protivan Ustavu Kraljevine Crne Gore, koja je imala redovni saziv jedino legalne i legitimne Crnogorske narodne skupštine, takođe Kralja i Vladu u egzilu – srpski okupator je postrojio oko 160 svojih plaćenika, domaćih izdajnika.
„Pod zaštitom” Vojske Kraljevine Srbije i četničke grupe Koste Pećanca, po tekstu koji su im Srbi napisali, „odlukama” su proglasili uništenje drevne državnosti i nezavisnosti Crne Gore i detronizaciju dinastije Petrović-Njegoš.
Na temelju istih „odluka” tzv. podgoričke skupštine, ubrzo su nekanonski „ukinuli” i autokefalnu Crkvu Kraljevine Crne Gore. Sve to je uzorkovalo otpor – Božićni ustanak, višegodišnje oružane sukobe i krvave represalije srpskih okupatora.
Ilustrativni citat za rad tzv. podgoričke skupštine je stenogramski zabilježena poruka „delegatima”, od njezina potpredśednika, Sava Fatića:
„Ja vas molim, gospodo, da stavimo na stranu Istoriju Crne Gore. Što se pak tiče njezine političke istorije, ja je dijelim na dva dijela: na do juče i od juče. Mi više nijesmo Crnogorci nego Srbi".