Društvo

Temeljni ugovor u suprotnosti sa važećom medijskom regulativom, ali i drugim relevantnim međunarodnim dokumentima

Crkva Srbije zahtijeva poseban odnos medija

Crkva očigledno previđa, ili ne razumije, da su mediji u Crnoj Gori nezavisni od politike i da ne može država, ili bilo koja vlada, da garantuje kako će i na koji način oni izvještavati o njenim aktivnostima, kaže izvršni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović

Crkva Srbije zahtijeva poseban odnos medija Foto: Foto:UCG
PobjedaIzvor

Dio teksta iz nacrta temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije, koji su objavile podgoričke Vijesti a koji se odnosi na medije, svjedoči o dominantnom položaju koji je ta organizacija ostvarila u Crnoj Gori u prethodne dvije godine, ali i o dogmatskom i anahronom karakteru SPC, ocijenio je izvršni sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović.

''Svjedoci smo da je ta crkva uspjela da dobije veliki prostor na javnom servisu u prethodnom periodu povodom različitih događaja. Osim povlaštenog položaja koji se traži u nekim drugim sferama javnog života, u temeljnom ugovoru se zahtijeva i poseban odnos medija prema njoj'' kazao je Vujović Pobjedi.

U članu 14 temeljnog ugovora, između ostalog, piše da „Crkva ima pristup sredstvima javnog informisanja koja su dužna da vjerodostojno, objektivno i bez diskriminacije obavještavaju javnost o stavovima i djelatnostima Crkve“.

''Ovako formulisan zahtjev govori o temeljnom nerazumjevanju medija i njihove uloge u savremenom crnogorskom društvu. Crkva očigledno previđa, ili ne razumije, da su mediji u Crnoj Gori nezavisni od politike i da ne može država, ili bilo koja vlada, da garantuje kako će i na koji način oni izvještavati o crkvi i njenim aktivnostima'' navodi Vujović.

On ističe i da je navedeno u suprotnosti za važećom zakonskom regulativom u Crnoj Gori, ali i ostalim relevantnim međunarodnim dokumentima.

''Ovakav odnos prema medijima, koji je saopšten kroz jednu jedinu rečenicu u ovom ugovoru, upućuje na to da država može da ugrozi nezavisnu poziciju medija kada je izvještavanje o crkvi u pitanju. To je u suprotnosti i sa stvarnom pozicijom medija u Crnoj Gori, ali i sa svim relevantnim međunarodnim dokumentima'', kaže Vujović.

Šef Medijskog savjeta za samoregulaciju ističe da je nezavisnost medija jedan od temelja na kojima današnja civilizacija počiva i da nije samo u pitanju floskula o evropskim vrijednostima i nekim međunarodnim konvencijama.

''Neuvažavanje nezavisne pozicije medija svjedoči o nekim retrogradnim, dogmatskim shvatanjima za koja smo mislili da su daleko za nama i da neće nikada ponovo isplivati na površinu u ovakvom obliku. Smatram da ovakve odrednice moraju biti uklonjene iz teksta ugovora ako država želi da zadrži bar konture jedne demokratske zajednice koja cijeni i uvažava nezavisan položaj medija'' zaključio je Vujović.

Portal Analitika