U subotu će mještani, u znak protesta, blokirati prilaz tunelu i alternativnom putu preko Paštrovačke gore, a za saopštenja Monteputa kažu da su uvredljiva. Političari, s druge strane, tvrde da nijesu protiv ovakve odluke, ali da treba uzeti u obzir i posljedice po poslovanje Monteputa.
Crmnica i Ostros vezani su za Opštinu Bar pa mještani ovih mjesnih zajednica po nekad i više puta dnevno moraju putovati do Bara. I tako punih 18 godina. Plaćanje prolaza kroz Sozinu veliki je udar na njihov budžet, ali, kako kažu, niko za to ne haje.
„Mi imamo recimo situacije kada je nekom potrebno, ne znam, razboli se neko u familiji ili razni drugi razlozi, imamo potrebu da više puta dnevno odemo do Bara i sad vi zamislite tako mjesec dana. Neki dan više puta neki dan jednom, to je ogroman udar na budžet ljudi koji žive skromno“, kazao je mještaninDragoljub Bajković.
Ističe da je ovo velika barijera za ljude koji hoće da rade na svojoj zemlji.
„Ja imam mali vinograd. Mene kilo vina bogami dosta uvati. Mogu ga kupiti gdje god hoćete i to kvalitetnog vina koliko ja platim kroz tunel prolaze“, navodi Bajković.
S druge strane u državnoj kompaniji Monteput brinu zbog svog profita ističući da bi odluka o besplatnom prolazu kroz Sozinu za mještane Crminice proizvela domino efekat.
„Rješenje zahtjeva mještana kroz izmjene Zakona o putevima, tiče se i šire javnosti, jer bi se na ovaj način Crmničani doveli u povlašćen položaj u odnosu na druge građane, odnosno diskriminisalo bi stanovnike ostalih mjesnih zajednica sa teritorija koje gravitiraju autoputu i tunelu Sozina, što je i u suprotnosti sa EU propisima koji uređuju ovu oblast. To bi proizvelo kontinuirane izmjene Zakona, što bi otežalo primjenu i sprečavanje zloupotreba“, navode iz Monteputa.
Iz vladajućeg PES-a dijele stav Monteputa, dok iz Demokratske Crne Gore, koja je podnosilac iniciajtive, smatraju da su građani Crmnice diskirminsani.
„Monteput je definitivno računao i na prihode. Ovo će da im umanji neke prihode. Samo nam je bitno da znamo kako će to umanjenje da utiče na njihovu poslovnu politiku ove godine i za svaku narednu godinu, ali sam siguran da ćemo naći neki model za rješenje ovoga“, kazao je poslanik PES-a Vasilije Čarapić.
Zdenka Popovićiz Demokratske Crne Gore navodi da su Crmničani zaista 19 godina čekali, te da su 19 godina trpjeli i plaćali prolazak kroz tunel.
„Plaćali su da bi došli do škole, vrtića, pijace, da bi obavili osnovne životne potrebe. Ja mislim da je zaista došlo vrijeme da oni kao i svi građani CG ne budu diskriminisani jer su zaista 19 godina svojevoljno bili diskriminisani“, navela je Popović.
Monteput od njihovog zahtjeva, kako pojašnjavaju mještani, neće pretrpjeti veliku štetu jer bi, prema procjenama, besplatni prolaz kroz tunel za sve mještane godišnje koštao 80 hiljada eura. Podsjećaju da je godišnji profit Monteputa 3,6 miliona eura.
Kako kažu, u subotu će, mirno i demokratski, blokirati prilaz Sozini na pola sata jer ne žele da remete funkcionisanje saobraćaja. Ipak, ako do dogovora ni nakon toga ne dođe, imaju alternativni plan.
„Nakon tih pola sata planirano je da pustimo saobraćaj da funkcioniše u pravcu Paštrovačke gore, Petrovca, tako da smatram da apsolutno nećemo nikakav negativan efekat napraviti“, kazao je mještanin Miloš Petranović i dodao:
„Ukoliko ne bude pozitivnog signala od odbornika cijelog parlamenta SO koji treba prvo da štite prava građana Crne Gore i naše lokalne samouprave, u ovom slučaju, mi ćemo biti prinuđeni da organizujemo novi protest sa višesatnim blokadama koje nikome ne idu u prilog, ali smo prisiljeni jednostavno jer ne možemo više ovo da izdržimo“.
Takav svcenario, kažu mještani, nanio bi državi i Monteputu dugoročnu štetu pa se nadaju da za dogovor nije kasno. Iz Demokratske CG, pak, kažu da vjeruju da će poslanici podržati njihov prijedlog, a, ukoliko do izglasavanja izmjena Zakona ipak ne dođe, poručuju da će istu inicijativu opet uputiti u skupštinsku proceduru.