Izborni dan protekao je relativno mirno, u demokratskoj atmosferi, kazao je predsjednik Državne izborne komsije Nikola Mugoša.
Opširnije OVDJE.
Građani i pred zatvaranje biračkih mjesta nastavljaju da prijavljuju vršenje pritisaka (putem telefonskih poziva) na glasače da izađu na glasanje i glasaju pojedine kandidate, saopštio je CEMI.
Do 20 sati je glasalo 63.6% ili oko 344 700 birača, saopšteno je iz Centra za demokratsku tranziciju.
Opširnije OVDJE.
U 20 sati zatvorena su biračka mjesta u Crnoj Gori. Prema podacima Centra za monitoring i istraživanje do 19 sati glasalo 60,5 odsto birača, a prema podacima Centra za demokratsku tranziciju 60,6 odsto.
U izbornoj trci učestvuju aktuelni predsjednik države i lider Demokratske partije socijalista Milo Đukanović, lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić, predsjednik Demokrata Aleksa Bečić, lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović, jedan od lidera Pokreta Evropa sad Jakov Milatović, poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović-Stanković i influenser Jovan Radulović.
Ovo su četvrti predsjednički izbori od obnove nezavisnosti i osmi od uvođenja višepartijskog sistema.
Za predsjednika Crne Gore biće izabran kandidat koji je dobio više od polovine važećih glasova birača koji su glasali.
Ukoliko nijedan kandidat ne dobije taj broj glasova održava se drugi krug izbora za 14 dana, odnosno 2. aprila.
Za predsjednika države, u drugom krugu, biće izabran kandidat koji je dobio veći broj glasova izašlih birača.
Predsjednici Crne Gore do sada su bili Momir Bulatović, Filip Vujanović i Milo Đukanović.
Herceg Novi - Sutorina, biračko mjesto 2 - birački odbor je propustio da zapečati kutiju za glasanje putem pisma. Na ovaj način prekršena su Pravila o glasanju putem pisma (tačka 4) koja predviđaju da birački odbor, kazali su iz CEMI-ja.
Kako navode, po isteku roka propisanog za prijem zahtjeva za glasanje putem pisma i nakon što utvrdi koji birači ispunjavaju uslove za glasanje na taj način, određuje četiri povjerenika za glasanje putem pisma iz reda zamjenika članova biračkog odbora.
„Birački odbor povjerenicima uručuje prenosnu neprozirnu kutiju za glasanje putem pisma koju je birački odbor, nakon provjere da li je ispravna i prazna, dužan da zapečati“, naveli su.
Centar za monitoring i istraživanje saopštio je da se ponavalju prijave građana koje se odnose na vršenje pritiska.
Prema podacima Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) na predsjedničkim izborima do 19 sati glasalo je 60.5 odsto birača.
U centralnoj regiji je do 19 sati glasalo 65,5 odsto birača, u južnoj 52,8 odsto i u sjevernoj 60,8 odsto.
Do 19 sati glasalo je 60,6 odsto birača, saopšteno je iz CDT-a.
Kako su naveli, na sjeveru zemlje do 19 sati glasalo je 58,9odsto, u centralnoj regiji 66, a na jugu 51 odsto građana.
Do 18 sati u Crnoj Gori je glasalo 55.64 odsto birača, saopšteno je iz Državne izborne komisije (DIK).
U Beranama je glasalo 55,26 odsto birača, u Bijelom Polju 53, a u Budvi 56,13 odsto.
"Na Cetinju 53, 22 odsto, Gusinju 27,39 odsto“, kazao je predsjednik DIK-a, Nikola Mugoša.
Dodao je da je u Kolašinu do 15 sati glasalo 65,96 odsto birača.
"Mojkovac 66 odsto, Nikšić 63,80 odsto, Petnjica odsto birača, Plav odsto, Pljevlja 66,26 odsto. Plužine 69 procenata“, kazao je Mugoša.
"Rožaje 34 procenata. Šavnik 77,72 odsto birača. Tuzi 39 odsto, Ulcinj 30,55 odsto. Žabljak 67 odsto i Zeta 65, 22 odsto", kazao je Mugoša.
On je, odgovarajući na pitanja novinara, kazao da DIK-u formalno nisu prijavljene nepravilnosti.
"Nije stigao bilo kakav prigovor dok se od predstavnika medija i posmatrača moglo čuti da je bilo izvjesnih nepravilnosti", kazao je Mugoša.
Posmatrač CEMI-ja prijavio je čestu upotrebu mobilnih telefona na biračkom mjestu 10-A, što je povreda odredbi o tajnosti glasanja iz člana 69a i suprotno članu 71a ZIOPa kojim je zabranjena upotreba elektronskih uređaja za komunikaciju u prostoriji za glasanje.
Na biračkom mjestu 39-A, birački odbor otvorio je kutiju za glasanje putem pisma prije zatvaranja biračkog mjesta, saopštio je CEMI.
„Pravila o glasanju putem pisma (tačka 6) propisuju da prenosnu glasačku kutiju birački odbor otvara nakon zatvaranja biračkog mjesta i utvrđuje broj glasačkih listića sadržanih u prenosnoj glasačkoj kutiji na način da ne povrijedi tajnost glasanja“, saopštili su.
Do 18 sati glasalo je 56,6 odsto birača ili oko 306.700 građana, saopšteno je iz CDT-a.
Kako su naveli, na sjeveru zemlje do 18 sati glasalo je 55,4 odsto, u centralnoj regiji 61,4, a na jugu 49 odsto građana.
Na najvećem broju biračkih mjesta samostalan pristup osobama sa invaliditetom je potpuno onemogućen zbog stepenica na ulazu, dok u unutrašnjosti objekata elementi pristupačnosti, i kada su bili pripremljeni, nijesu bili postavljeni do momenta kada su posmatrači ukazali na taj problem. To je kazala Marina Vujačić iz Udruženja mladih sa hendikepom u CDT-ovom izbornom podkastu.
Opširnije OVDJE.
Prema podacima Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) na predsjedničkim izborima do 17 sati glasalo je 52,4 odsto.
Na sjeveru zemlje glasalo je 53,4 odsto, u centralnoj regiji 56,1 odsto, dok je na jugu glasalo 45,4 odsto birača, naveli su iz CeMI-ja.
Podaci sa presjeka u 13 časova, na uzorku od 400 biračkih mjesta pokazuju da će pet odsto glasača glasati putem pisma, saopštio je CEMI.
„Ovaj procenat je u rasponu od 0 do 73 odsto. Sva biračka mjesta sa velikim udjelom onih koji će glasati putem pisma su mala i nalaze se u ruralnim područjima“, kazali su.
Od posljednjeg presjeka, CDT je zabilježio još nepravilnosti.
"Na biračkom mjestu br. 83 Lozna u Bijelom Polju, nakon poništavanja glasačkog listića zbog javnog glasanja, birač je vrijeđao članove biračkog odbora, i pokušao fizički da nasrne na njih u čemu je spriječen. Na biračkom mjestu broj 22-A, OŠ Branko Božović u Podgorici jedan birač je slikao glasački listić nakon glasanja. Ovaj listić nije proglašen nevažećim", naveli su.
Ana Nenezić iz CEMI-a kazala je za TVCG da je izlaznost nešto veća nego na prethodnim predsjedničkim izborima 2018. i negdje na nivou parlamentranih iz 2016. Kaže i da su na predsjedničkim izborima uvijek izlaznost nešto manja nego na parlamentranim.
„Uvijek je taj procenat bio između 62 odsto i do 65 odsto. Ovoga puta mislim da izlaznost može ići i do 68 odsto, jer imamo čelnike partija koji su predsjednički kandidati“, kazala je Nenezić za TVCG.
Govoreći o nepravilnostima kazala je da ih je bilo dosta, ali da ne mogu uticati na sam birački proces, ali jesu zabrinjavajuće.
Glasanje na biračkom mjestu Dubrovsko u Šavniku je prekinuto, kazao je za Portal Analitika predsjednik ove Opštine, Jugoslav Jakić.
Opširnije OVDJE.
Britanska ambasadorka Karen Medoks saopštila je da je osoblje ambasade tokom dana obilazilo Crnu Goru da prati proceduru tokom predsjedničkih izbora.
Opširnije OVDJE.
Predsjednički kandidat Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović glasao je na biračkom mjestu u ulici Svetozara Markovića u Podgorici.
Do 15 sati u Crnoj Gori je glasalo 43.76 odsto birača, saopšteno je iz Državne izborne komisije (DIK).
U Andrijevici je do 15 časova izašlo je 51,20 odsto, u Baru 37,43 odsto, u Beranama 44,20 odsto birača.
Mugoša je dodao da je u Bijelom Polju do podne glasalo 42,33 odsto birača, Budvi 44,88 odsto.
"Na Cetinju 43,95 odsto, Danilovgradu 52,15, Gusinju 19,85 odsto, Herceg Novom 42,37 odsto“, kazao je predsjednik DIK-a.
Dodao je da je u Kolašinu do 15 sati glasalo 53,45 odsto birača.
"Kotor 41,20 odsto birača, Mojkovac 56,19 odsto, Nikšić 51 odsto, Petnjica 26,99 odsto birača, Plav 32,21 odsto, Pljevlja 56,14 odsto. Plužine 57,73 procenata“, kazao je Mugoša.
U Podgorici je glasalo 48,11 odsto birača.
"Rožaje 26,67 procenata. Šavnik 64,38 odsto birača. Tivat 41,17 odsto, Tuzi 27,94 odsto, Ulcinj 20,48 odsto. Žabljak 51,99 odsto i Zeta 52,77 odsto", kazao je Mugoša.
On je napomenuo da blage razlike sa podacima NVO mogu biti posljedica toga što su OIK počele prikupljanje podataka o izlaznosti ranije od 15 časova.
Prema više prijava građana i posmatrača CeMi-ja, ponavlja se nepravilnost upotrebe mobilnih telefona na biračkom mjestu, a što je suprotno članu 71a ZIOPa kojim je zabranjena upotreba elektronskih uređaja za komunikaciju u prostoriji za glasanje, saopšteno je iz ove NVO.
„Pozivamo predsjednike BO da se striktno pridržavaju odredbi ZIOP-a na način što će upozoriti lice koje na ovaj način ometa rad, i u slučaju ponavljanja nepravilnosti, a na osnovu prethodne odluke BO isto lice udaljiti, uz konstataciju u zapisniku o radu biračkog odbora“., kazali su.
Na biračkom mjestu broj 13, Ćukovac, u Bijelom Polju, šest zahtjeva za glasanje putem pisma je popunjeno na biračkom mjestu, i nijesu potpisani od strane birača, saopštio je CDT.
"Sličnu situaciju smo zabilježili i na biračkom mjestu 69-B, OŠ Vuk Karadžić, u Podgorici, gdje četiri zahtjeva za glasanje putem pisma nijesu bila potpisana od strane birača", naveli su.
Kako dodaju, na biračkom mjestu broj 37, OŠ u Strahovom Dolu, u Pljevljima zabilježena je povreda tajnosti glasanja, na način što su muškarac i žena zajedno glasali iza paravana i slikali svoje glasačke listiće. Birački odbor nije reagovao, i nije učinio nevažećim ove listiće, suprotno propisima. Na istom biračkom mjestu jedna biračica je fotografisala listić, što birački odbor nije primijetio i nije reagovao.
Na biračkom mjestu broj 22, OŠ u Rudnici, u Pljevljima, član biračkog odbora koristi mobilni telefon, što je suprotno zakonu. I u Podgorici, na biračkom mjestu 15-B OŠ Maksim Gorki, prisutni uporno koriste mobilne telefone.
Na biračkom mjestu broj 83 Lozna u Bijelom Polju zabilježen je jedan slučaj javnog glasanja. Birački odbor je poništio taj glas u skladu sa zakonom.
"Zabilježili smo da svi članovi stalnog sastava biračkog odbora nijesu bili prisutni u dužim vremenskim intervalima na biračkim mjestima broj 106 D, Dom omladine Donja Gorica, i 69-B, OŠ Vuk Karadžić u Podgorici; broj 22, OŠ Rudnica u Pljevljima; broj 10, Vusanje u Gusinju; broj 132, vrtić Sunce u Nikšiću; broj 22 Kolašin i broj 34 Ljevišta u Kolašinu; i broj 13, Ćukovac, u Bijelom Polju. Ukupno, ova pojava je registrovana na oko 4% biračkih mjesta iz našeg uzorka", navode iz CDT-a.
Podsjećaju da je zakonom predviđeno da dok je biračko mjesto otvoreno i traje glasanje, na biračkom mjestu moraju biti prisutni svi članovi biračkog odbora ili njihovi zamjenici.
Do 15 sati glasalo je 45,4 Odsto birača, saopšteno je iz CDT-a.
Kako su naveli, na sjeveru zemlje do 15 sati glasalo je 46 odsto, u centralnoj 49.2, a na jugu 37.4 odsto građana.
Birački odbori su odobrili oko 9.400 zahtjeva za glasanje putem pisma, što je oko 1.7% od ukupnog broja upisanih birača, saopšteno je iz CDT-a.
"To odgovara uobičajenom procentu odobrenih zahtjeva za glasanje putem pisma", naveli su.
Iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT) su saopštili da građani prijavljuju da i tokom izbornog dana dobijajju neželjene pozive iz štabova kandidata.
Oni su kazali da je ovo neprimjeren pritisak na birače.
Predsjednička kandidatkinja Socijaldemokratske partije (SDP) Draginja Vuksanović-Stanković iskoristila je svoje glasačko pravo i glasala u Baru.
Prema podacima Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) na predsjedničkim izborima do 13 sati glasalo je 35.5 odsto birača.
Na sjeveru zemlje glasalo je 36 odsto, u centralnoj regiji 38,2 dok je na jugu do devet sati glasalo 30,7 odsto birača, naveli su iz CeMI-ja.
Iz CDT-a su saopštili da je biračko mjesto broj 7 u Nikšiću za ove izbore premješteno na novu lokaciju - JP komunalno - radna jedinica Čistoća.
„Sad je biračko mjesto vrlo udaljeno od mjesta stanovanja birača i teško se pronalazi, a prostor je neuslovan i liči na zapuštenu ostavu“, naveli su iz CDT-a.
Fotografije birališta možete pogledati ovdje.
CEMI javlja da je član odbora napustio biračko mjesto u Maslinama.
„Dok je biračko mjesto otvoreno i traje glasanje na biračkom mjestu moraju biti prisutni svi članovi biračkog odbora ili njihovi zamjenici“, naglasili su u objavi.
CEMI javlja da crnogorska zastava nije vidljivo istaknuta u Igalu na biračkim mjestima 15 i 17.
Predsjednik Vlade Crne Gore u tehničkom mandatu Dritan Abazović glasao je u Ulcinju na biračkom mjestu – Holegro.
CDT zabilježio nove nepravilnosti na biračkim mjestima.
Na biračkom mjestu broj 71, MZ ”Ljubović”, u Podgorici, birački odbor nije propisno zapečatio kutiju poslije prvog birača, već su poslije određenog vremena primijetili propust. Nakon konsultacija sa OIK-om odlučeno je da se glasanje ne prekida, već da se propust konstatuje u zapisniku.
Na biračkom mjestu broj 33, Rasovo-3, u Bijelom Polju, birač je glasno saopštio za koga će glasati. Nakon što mu je birački odbor saopštio da to nije dozvoljeno i da će glasački listić biti poništen, birač je napustio biračko mjesto odnijevši listić sa sobom.
Na biračkom mjestu broj 54 Hotel Pljevlja, jedna biračica je iznijela glasački listić van biračkom mjesta, što je zabranjeno, i vratila se nakon nekoliko minuta i ubacila listić u glasačku kutiju. Niko iz biračkog odbora nije reagovao na ovo kršenje zakona.
Na biračkom mjestu broj 100, Centralni vrtić, u Nikšiću, birački odbor glasno izgovara imena birača, što nije dozvoljeno.
Na biračkom mjestu broj 101, OŠ Luka Simonović, u Nikšiću, dva zahtjeva za glasanje putem pisma su popunjena na licu mjesta, i nijesu potpisana od strane birača. Birački odbor je dozvolio da se odobri glasanje i da se ti zahtjevi potpišu prilikom glasanja, budući da su lica zbog bolesti van opštine. Ovakva odluka nema jasno utemeljenje u propisima.
Korišćenje mobilnih telefona od strane članova biračkih odbora, koje je zabranjeno zakonom, zabilježeno je na biračkim mjestima broj 37 MZ “Jedinstvo” i broj 64 MZ “Drač”, u Podgorici, kao i na biračkim mjestima broj 50, OŠ Mile Peruničić i broj54, Hotel Pljevlja, u Pljevljima.
Predsjednički kandidat Demokratske partije socijalista i aktuelni predsjednik Crne Gore Milo Đukanović iskoristio je svoje glasačko pravo na predsjedničkim izborima.
Iz CDT-a su saopštili da je do 12 sati glasalo 29 odsto birača, odnosno 157.100 građana.
Na sjeveru je do 12 sati glasalo 28.6 odsto, u centralnoj 31.8 odsto, a na jugu 24 odsto birača.
Na parlamentarnim izborima 2016. godine u istom periodu glasalo je 29.9 odsto, na predsjedničkim 2018. 27.2, a na parlamentarnim 2020. 45.3 odsto birača.
Dva člana biračkog odbora u Zeti, prema informacijama posmatrača CEMI-ja, vode evidenciju o izlasku određenih birača, koristeći poseban spisak unešen na biralište.
„Na ovaj način povrijeđen je član 71a ZIOPa, koji propisuje da je članovima BO i licima koja prate rad organa za sprovođenje izbora za vrijeme glasanja zabranjeno da na biračkom mjestu vode bilo kakve evidencije o biračima koji su glasali, kao i korišćenje kopije biračkog spiska“, kazali su u CEMI-ju.
Posmatrači CDT-a prijavili su nekoliko slučajeva povrede tajnosti glasanja.
Na biračkom mjestu broj 14, Dječiji vrtić, na Cetinju zabilježen je jedan slučaj javnog glasanja. Birački odbor je poništio taj glasački listić u skladu sa zakonom.
Na biračkom mjestu broj 39-B, predškolska ustanova “Đina Vrbica”, u Podgorici, birač je fotografisao listić nakon glasanja. Birački odbor gaje poništio u skladu sa zakonom.
Na biračkom mjestu broj 7, Mataguži, Zeta jedan od članova biračkog odbora glasno je izgovarao imena birača, što je suprotno propisima. Nakon opomene, ova praksa je prekinuta.
Na biračkom mjestu broj 6, Dom Rudnika uglja, u Pljevljima jedan birač je pri ubacivanju listića u kutiju javno izgovorio za koga glasa. Niko od članova biračkog odbora nije reagovao. Glasački listić, suprotno pravilima, nije poništen.
Pored ovih nepravilnosti uočeno je još i da subiračkom mjestu broj 44, Rastovac, u Nikšiću,primljenizahtjevi za glasanje putem pisma bez potpisa birača. Naknadnim uvidom, utvrđena je ta nepravilnost, pa je odlučeno da ti zahtjevi neće biti uvaženi.
Na biračkom mjestu broj 22, OŠ Rudinica, u Pljevljima prisutna su samo tri člana biračkog odbora.
Predsjednički kandidat Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić iskoristio je glasačko pravo na predsjedničkim izborima.
Predsjednički kandidat Jovan Radulović iskoristio je svoje glasačko pravo na predsjedničkim izborima.
Prema podacima Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) na predsjedničkim izborima do 11 sati glasalo je 20.1 odsto birača.
Iz CDT-a su saopštili da je do 11 sati glasalo 20.6 odsto tj. oko 111 hiljada i 600 birača.
Prema njihovim riječima, na sjeveru je glasalo 19.9 odsto birača, u centralnoj regiji 22.8, a na jugu 17.1 odsto.
Na parlamentarnim izborima 2016. godine do 11 sati izlaznost je iznosila 20.4 odsto, na predsjedničkim 2018. 19.4 odsto, a na parlamentarnim 2020. 34.9 odsto.
Predsjednički kandidat Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić iskoristio je svoje glasačko pravo na predsjedničkim izborima.
Glasač u Zeti nije presavio listić, a član biračkog odbora je vidio za koga je glasao.
Kako su kazali u CEMI-ju, na taj način je povrijeđena zagarantovana tajnost glasanja.
Na predsjedničkim izborima u Crnoj Gori do devet sati glasalo je 6,4 odsto odsto birača, saopšteno je iz Državne izborne komisije (DIK).
Predsjednik DIK-a Nikola Mugoš rekao je na konferenciji za novinare da su sva biračka mjesta otvorena.
"Bilo je izvjesnih kašnjenja i sitnih nepravilnosti, ali generalno izborni dan za sad protiče bez većih nepravilnosti", rekao je Mugoša.
Prema podacim DIK-a u Andrijevici je do devet sati glasalo 6,58 odsto birača, Baru 5,40 odsto, Beranama 5,54 odsto, Bijelom Polju 4,45 odsto, Budvi 7,25 odsto, na Cetinju 5,94 odsto, u Danilovgradu 9,95 odsto, Gusinju 1,93 odsto.
U Herceg Novom glasalo je 5,09 odsto birača, Kolašinu 7,73 odsto, Kotoru 4,92 odsto, Mojkovcu 8,95 odsto, Nikšiču devet odsto, Petnjici 3,53 odsto, Plavu 3,09 odsto, Pljevljima 8,55 odsto, Plužinama 10,77 odsti a u Podgorici 7,95 odsto.
U Rozajama je do devet sati glasalo 1,5 odsto birača, Šavniku 11,76 odsto, Tivtu 6,26 odsto, Tuzima 2,38 odsto, Ulcinju 2,65 odsto, na Žabljaku 5,08 odsto a u Zeti 5,45 odsto.
"Ukupna izlaznost ie 6,4 odsto do devet sati", rekao je Mugoša.
Građanin u Maslinama fotografisao je glasački listić koji je potom proglašen nevažećim, javlja CEMI.
U naselju Vukovci u Zeti na biračkom mjestu 25 dvije osobe su seistovremeno našle u paravanu za glasanje, pri čemu je jedna osoba glasala za obje, odnosno na dva glasačka listića, javlja CEMI.
Kako su kazali, na ovaj način povrijeđena je zagarantovana tajnost glasanja iz člana 69a stav 1 i 3 ZIOP.
Na više biračkih mjesta u Zeti i Maslinama identifikacije birača čitaju se naglas, javlja CEMI.
U Bijelom Polju, u mjestu Nikoljac, na biračkom mjestu 22 član odbora je ubacio listić umjesto glasača, javlja CEMI.
Kako su ukazali, to je suprotno pravilima o radu biračkih odbora.
„Tačka 2.8, koja propisuje da birač sam stavlja glasački listić u odgovarajuću glasačku kutiju“, istakli su u CEMI-ju.
Na istom biračkom mjestu, kako javlja CEMI, žena je pomogla suprugu da zaokruži kandidata i potpisala se umjesto njega, objašnjavajući da on ne vidi dobro.
„ Član 84 ZIOP propisuje da birač ima pravo da glasa uz pomoć asistenta kojeg on sam odredi, a koji je dužan da listić popuni, odnosno glasanje obavi na način na koji mu birač naloži. Glasanje sprovedeno na opisani način unosi se u zapisnik“, navode u CEMI-ju.
Na tom biračkom mjestu je istovremeno prisutan veći broj (osam) birača od broja biračkih kabina koje postoje na biračkom mjestu.
„Time se ugrožava nesmetano odvijanje procesa glasanja, a što je u suprotnosti sa odredbama člana 72 ZIOPa“, navodi se u objavi CEMI-ja.
CEMI javlja da u Bijelom Polju na biračkom mjestu 22 jedna od članica biračkog odbora koristi telefon, što je suprotno članu 71a ZIOPa kojim je zabranjena upotreba elektronskih uređaja za komunikacjuu prostoriji za glasanje.
Predsjednički kandidat Pokreta "Evropa sad" Jakov Milatović iskoristio je svoje biračko pravo i glasao na predsjedničkim izborima.
Prema podacima Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) na predsjednilčkim izborima do 9 sati glasalo je 6,6 odsto birača.
Na sjeveru zemlje glasalo je 6,5 odsto, u centralnoj regiji 7,4 dok je na jugu do devet sati glasalo 5,6 odsto birača, naveli su iz CeMI-ja.
Centar za demokratsku tranziciju (CDT) javlja da je do devet sati glasalo sedam odsto birača, tj. 37.700 birača.
Na sjeveru zemlje glasalo je 5,7 odsto, u centralnoj regiji 8,3 dok je na jugu do devet sati glasalo 5,6 odsto birača, naveli su iz CDT-a.
CEMI javlja da se pet bilborda sa reklamama predsjedničkih kandidata nalaze se u radijusu od 30 metara od biračkog mjesta u Bokeškoj ulici na biračkom mjestu 18.
„ZIOP zabranjuje isticanje simbola političkih stranaka i drugog propagandnog materijala, kojima se može uticati na opredjeljenje birača na biračkom mjestu i na 100 metara od biračkog mjesta“, napominju oni.
Centar za monitoring i istraživanje (CEMI) javlja da u Tološima na biračkom mjestu 5B građani glasaju bez potpisivanja u izvodu iz biračkog spiska.
Napominju da je to suprotno odredbama člana 69 Zakona o izboru odbornika i poslanika.
Slična nepravilnost je primjećena i na susjednom biračkom mjestu, saopšteno je iz CEMI-ja.
Centar za monitoring i istraživanje (CEMI) javlja da su u Gornjoj Gorici na biračkom mjestu 105 i u Podgorici na BM 60 A zabilježene prve nepravilnosti.
Naime, u Gornjoj Gorici imena glasača pri identifikaciji se čitaju naglas, a na biračkom mjestu 60A kutija još nije pečatirana dok se glasanje uprkos tome obavlja.
Takođe nije potpisan prvi birač
Biračko mjesto br. 2 u Podgorici otvoreno je u 7h.
Centar za demokratsku tranziciju (CDT) javlja da je do osam sati glasalo 2.9 odsto birača.
Prema njihovim riječima, 2016. godine je na parlamentarnim izborima u istom periodu glasalo 3.5 odsto birača, a na predsjedničkim 2018. godine 3.3 odsto.
Dodaju i da je odaziv birača na parlamentarnim izborima 2020. godine do osam sati ujutru bio 5.8 odsto.
Sve protiče u najboljem redu, rekao je Miodrag Radonjić, predsjednik biračkog mjesta broj 1 u zgradi Elektroprivrede u Nikšiću.
Na ovom biračkom mjestu, kako je kazao, upisano je 686 birača.
„Komisija radi u punom sastavu. Još nemamo ovlašćenih predstavnika predsjedničkih kandidata. Naši gosti su jutros predstavnici iz OEBS-a. Za sada je izašlo šest birača“, rekao je Radonjić.
Sva biračka mjesta u Glavnom gradu na vrijeme su otvorena, a u prvom satu nijesu zabilježene nikakve nepravilnosti, kazao je za TVCG predsjednik Opštinske izborne komisije Podgorica Veselin Vukčević.
„Imali smo samo na određenim mjestima malo poteškoća oko funkcionisanja uređaja za elektronsku identifikaciju. Problemi se u funkionisanju polako otklanjaju“, rekao je on.
Na izborima učestvuju kandidati Demokratske partije socijalista Milo Đukanović, Demokratskog fronta Andrija Mandić, Demokrata Aleksa Bečić i Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović.
Kandidati za predsjednika države su i jedan od lidera Pokreta Evropa sad Jakov Milatović, poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović-Stanković i influenser Jovan Radulović.
Cjelokupan izborni dan, uz najsvježije informacije, možete da pratite na našem portalu, a po zatvaranju birališta objavićemo i prve rezultate, uz analize i grafičke prikaze.
Predsjednički izbori 19. marta biće četvrti od obnove nezavisnosti i osmi od uvođenja višepartijskog sistema.
Za predsjednika Crne Gore biće izabran kandidat koji je dobio više od polovine važećih glasova birača koji su glasali.
Ako nijedan kandidat ne dobije taj broj glasova održava se drugi krug izbora za 14 dana, odnosno 2. aprila.
U drugom izbornom krugu učestvuju dva kandidata koja su dobila najveći broj glasova.
Za predsjednika države, u drugom krugu, biće izabran kandidat koji je dobio veći broj glasova izašlih birača.
Predsjednici Crne Gore do sada su bili Momir Bulatović, Filip Vujanović i Milo Đukanović.