“Ako je kriza Vlade konstantna, ako su ključne institucije blokirane, onda može da bude razumljivo što je proces pridruživanja EU potisnut u drugi plan. To je velika šteta, jer je Crna Gora po svim parametrima najbliže članstvu. Istovremeno, ako izuzmemo napore u borbi protiv korupcije, vlast je pasivna i ne otklanja glavne zamjerke koje i dalje stoje na putu integracija: vladavina prava i nezavisno pravosuđe”, istakao je on.
On naglašava kako je rješenje u unutrašnjem dijalogu.
“Rješenje vidim u tome da Crna Gora u unutrašnjem dijalogu koji bi vodio izlasku izkrize angažuje ljude različitih političkih uvjerenja, a ne isključivo one koji koji se izjašnjavaju kao Srbi ili Crnogorci, kao vjernici ove ili one pravoslavne crkve. Izvor problema je mnogo manje politički, a mnogo više je uzrokovan pitanjima državnog suvereniteta, etničkog i vjerskog identiteta – što ga čini kompleksnijim i opasnijim. Ovakav stepen političke nestabilnosti je neodrživ na duži period. Cijenu će platiti svi, bez obzira na kojoj strani barikada se nalaze”, dodaje on.
Prema Jakšićevom mišljenju, Evropska unija i nije naročito zainteresovana za ta pitanja, već joj je jedino bitno da u regiji ne dođe do novog oružanog sukoba.
“Drugim riječima, ako hoćete tenzije, živite s njima. Nama to ne smeta. Izbor je vaš. Ne morate da žurite sa demokratijom, nećemo ni mi”, smatra Jakšić.
On ističe da odnosi u regiji odavno nijesu bili gori.
“Stanje odnosa u regionu, po mom dubokom uvjerenju, odavno nije bilo tako loše kao što je sada. Krivica može da se pripiše “velikima” koji po prirodi stvari imaju najveću odgovornost, ali i “malima” koji prihvataju da budu uvučeni u konfliktne obračune”, zaključuje Jakšić.