Topi i Vujanović su u Podgorici otvorili trodnevni naučni skup o stanju i perspektivama Skadarskog jezera, u organizaciji akademija nauka dvije države.
Predsjednici Albanije i Crne Gore prisustvovali su i potpisivanju Memoranduma o razumijevanju u oblasti zaštite životne sredine I održivog upravljanja prirodnim resursima, koji su potpisali resorni ministri dvije vlade.
Albanski predsjednik je na otvaranju naučnog skupa ocijenio da je "vrijeme eksploatacije jezera bez kriterijuma prošlost" i da "odgovor" o načinu korišćenja njegovih potencijala "treba da da nauka" prenijela je Beta.
Topi je ukazao i da dvije države treba da djeluju "preventivno" u suzbijanju elementarnih nepogoda i podsjetio na poplave u basenu Skadarskog jezera koje su početkom godine pogodile obije države zbog izlivanja Drima.
Crnogorski predsjednik Filip Vujanović je naveo da je Skadarsko jezero "prirodna veza Crne Gore i Albanije koja može dati novi pečat razvijanju dobrosusjedskih odnosa dvije prijateljske države".
"Valorizacija prirodnih resursa i potencijala Skadarskog jezera kroz istraživanje stručnih naučnih institucija može doprinijeti državnim i regionalnim strategijama kao i razvoju ekološki i ekonomski prihvatljivih modela za upravljanje prirodnim bogatstvom", rekao je Vujanović.
Prema njegovim riječima, to može biti podsticaj da se principi održivog razvoja ugrade u državne politike, zaustavi gubitak prirodnih resursa i podstakne njihova revitalizacija.
Predsjednik Albanske akademije nauka (ANA) Gudar Bećiraj je ocijenio da je "dosadašnja devastacija obnovljivih izvora energije na jezeru poziv za korjenite promjene različitih strategija neprijateljskih prema prirodi".
Bećiraj je kazao da buduće strategije i politike korišćenja potencijala jezera "moraju" biti prihvatljive stanovnicima sa područja Skadarskog jezera, sa obije strane granice.
Predsjednik Crnogorske akademije nauka i umetnosti (CANU) Momir Đurović je rekao da su dvije akademije prepoznale "probleme koje treba riješiti prije političkih odluka o sudbini Skadarskog jezera".
"U obije zemlje postoje razna mišljenja šta treba raditi sa Skadarskim jezerom, od onih koja predlažu regulisanje plovnosti rijeke Bojane do onih koja bi da jezero ostane netaknuto", ukazao je Đurović.
On je ocijenio da je za pravilno korišćenje prirodnog bogatstva Skadarskog jezera potrebno uključiti nauku i savremene tehnologije u planiranje i upravljanje jezerom.
- Portal Analitika/
- Politika /
- Crna Gora i Albanija za brigu o Skadarskom jezeru
Crna Gora i Albanija za brigu o Skadarskom jezeru
Izvor