Abiznis

Crna Gora i UNDP zajednički razvijaju strategije za smanjenje ekološkog otiska

"Zajedničkim radom sa UNDP-om činimo važan korak ka izgradnji održivijeg i odgovornijeg pristupa upravljanju našim resursima", poručio je Šahmanović

Crna Gora i UNDP zajednički razvijaju strategije za smanjenje ekološkog otiska Foto: Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa
Portal AnalitikaIzvor

U cilju odgovornog upravljanja prirodnim resursima Crne Gore i unapređenja socio-ekoloških standarda, ministar rudarstva, nafte i gasa Admir Šahmanović sastao se sa stalnom predstavnicom UNDP-a u Crnoj Gori Ekaterinom Paniklovom, a na sastanku je naglašena potreba za strateškim i ekološki održivim pristupom u korišćenju mineralnih resursa, kako bi se osigurala zaštita životne sredine i ostvarili ciljevi održivog razvoja, navodi se u saopštenju ministarstva.

Sastanku su prisustvovali i državni sekretar Dino Tutundžić, kao i generalna direktorica Direktorata za naftu i gas Zorana Sekulić. Tokom razgovora, dogovoreni su konkretni koraci u okviru projekta Just Transition („Pravedna tranzicija“) u Pljevljima. Razmotreni su i modeli tehničke i stručne podrške koje UNDP može pružiti Ministarstvu za efikasno upravljanje resursima i razvoj alternativnih izvora energije, dodaje se u saopštenju.

Kako se navodi u saopštenju UNDP-a, ova organizacija igra ključnu ulogu u pružanju podrške zemljama na putu ka ostvarivanju ciljeva održivog razvoja (SDG - Sustainable Development Goals). Značaj partnerskog pristupa istaknut je i tokom ovog sastanka, gde je izražena posvećenost Crne Gore ka unapređenju ekoloških i društvenih standarda.

"Zajedničkim radom sa UNDP-om činimo važan korak ka izgradnji održivijeg i odgovornijeg pristupa upravljanju našim resursima", poručio je Šahmanović.

On je naglasio da je cilj Crne Gore da se razvija u skladu sa potrebama budućih generacija, stvarajući održivo, prosperitetno i ekološki odgovorno društvo.

„Samo strateškim i pametnim upravljanjem resursima možemo osigurati bolju budućnost za sve naše građane“, rekao je Šahmanović, ističući da je upravo ovakvim pristupom moguće zaštititi životnu sredinu, dok se istovremeno ostvaruju ekonomski benefiti za državu.

Šahmanović je naglasio i važnost tehničke saradnje sa UNDP-om u razvoju Strategije upravljanja mineralnim resursima, ocenivši da bi ovaj dokument bio od ključne važnosti za dalji održivi razvoj sektora.

"Tehnička podrška i ekspertsko znanje UNDP-a bili bi od neprocenjivog značaja u izradi ove strategije", dodaje se u saopštenju.

Jedna od tema sastanka bio je i razvoj tehnologije zelenog vodonika, koji je, kako je saopšteno, od velike važnosti za dekarbonizaciju energetskog sektora Crne Gore. Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa trenutno radi na izradi vodonične strategije, jer se smatra da bi primena alternativnih goriva poput zelenog vodonika u gradskom saobraćaju mogla značajno da doprinese smanjenju emisija sa efektom staklene bašte.

"Uvođenjem biogoriva i podsticanjem razvoja e-mobilnosti, Crna Gora bi dodatno smanjila emisije u sektoru saobraćaja", istakao je ministar Šahmanović, naglašavajući da bi ekspertska podrška i uključivanje UNDP-a bili od ključnog značaja za uspeh ovih projekata, posebno u saradnji sa drugim resorima.

Sastanak je završio zaključkom da je posvećenost svih aktera stvaranju održivog i odgovornog društva, koje odgovara na ekološke izazove i pruža bolje prilike za buduće generacije, zajednički cilj.

Portal Analitika