Poslovni forum koji je organizovan u Privrednoj komori (PKCG) u okviru projekta Italija u jugoistočnoj Evropi, okupio je predstavnike osam italijanskih kompanija iz oblasti energetike hemijske, drvne i tekstilne industrije, kao i kozmetike.
Ambasador Italije u Crnoj Gori, Serđo /Sergio/ Barbanti, kazao je da su na crnogorskom tržištu trenutno prisutna dva velika energetska preduzeća, kompanija A2A koja upravlja Elekroprivredom (EPCG) i Terna koja je privatizovala Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES).
“Te dvije kompanije svojim investicijama skoro stižu do polovine bruto domaćeg proizvoda (BDP) Crne Gore, koja je mala zemlja”, rekao je Barbanti.
On je podsjetio da Crna Gora, iako nije članica eurozone, koristi euro kao valutu i ima sve javne finansije koji su pod Mastrihtskim ugovorom.
Prema njegovim riječima, pozitivno je i to što Crna Gora želi da uđe u Evropsku uniju (EU) i NATO, a krajem mjeseca očekuje se i otvaranje predpristupnih pregovora.
“Perspektiva Crne Gore, ukoliko zadrži ciljeve i rad koji je do sada pokazala, je pozitivna i ohrabrujuća za prisustvo stranih investitora”, smatra Barbanti.
Predstavnik italijanskog Ministarstva za ekonomski razvoj, Roberta Ferri, saopštila je da taj resor podržava projekte koji za cilj imaju razvoj ekonomske saradnje između dvije zemlje.
“Crna Gora predstavlja značajni potencijal za italijanske investitore, koji su na prvom mjestu kada je riječ o međunarodnim ulaganjima”, rekla je Ferri.
Ona je podsjetila da na tržištu Crne Gore posluje 18 italijanskih firmi koje su većinom osnovale svoja preduzeća.
“Osim sektora energetike, gdje prednjače A2A i Terna, postoje velike mogućnosti za saradnju dvije zemlje i u sektoru turizma i agroindustrije”, navela je Ferri.
Potpredsjednik PKCG, Ivan Saveljić, rekao je da je u Crnoj Gori u posljednjih nekoliko godina dosta urađeno na usvajanju održive vizije privrednog razvoja.
“To jesu koraci u pravom smjeru, ali i dalje nedovoljni za optimizaciju pozicije Crne Gore korišćenjem kapaciteta koje ona ima”, smatra Saveljić.
Prema njegovim riječima, ekonomska kriza dovela je do toga da se crnogorska i italijanska privreda suočavaju sa istim problemima koji se ogledaju u nezaposlenosti i slabljenju rasta BDP-a.
Saveljić je kazao da blizina i komplementarnost privreda, kao i orijentacija Crne Gore ka malim i srednjim preduzećima (MSP), čine preduslove za uspješnu komunikaciju ekonomija dvije zemlje.
Predstavnik crnogorske Agencije za promociju stranih investicija (MIPA), Blagota Radulović, predstavio je italijanskim kolegama mogućnosti za ulaganje u Crnu Goru, navodeći kao prednosti stabilnost i sigurnost ulagača, dobar tretman stranih državljana, kao i povoljan poreski sistem.
On je kazao da je Italija lider u investiranju u Crnoj Gori i da je jedna od povoljnosti i to što je procedura osnivanja preduzeća na crnogorskom trištu sve jednostavnija i povoljnija.
“Fokus Vlade u narednom periodu biće da se poveća ekonomska sloboda, smanje barijere, radi na implementaciji zakona i olakša procedura osnivanja preduzeća”, naveo je Radulović.
On je najavio i planove kada su u pitanju naredne privatizacije i tenderi u Crnoj Gori, navodeći da se to odnosi na Luku Bar, Plantaže, Adu Bojanu i Buljaricu, kao i na Obod i EPCG.
Na kraju izlaganja Radulović je pozvao italijanske investitore da dođu i ulažu u Crnu Goru, jer će im to, kako je rekao, donijeti profit.
Predstavnik agencije Promos, koja posluje u okviru Privredne komore Milana, Matia Miljo /Mattia Miglio/, učesnike skupa je bliže upoznao sa projektom Italija u jugoistočnoj Evropi, koji predviđa uključivanje šest zemalja među kojima su Crna Gora, Albanija, Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina (BiH) i Makedonija.
“Projekat traje 18 mjeseci, a njegov cilj je da se sretnu MSP iz ovih država sa preduzećima iz Italije”, objasnio je Miljo i dodao da Crna Gora predstavlja strateškog partnera za Italiju, posebno za Milano.
Projekat će se, kako je objasnio, zatvoriti u Milanu, kada bi sva preduzeća koja su pokazala interesovanje trebalo da konkretizuju dogovorenu saradnju.
Za prva četiri mjeseca ove godine ukupna robna razmjena Crne Gore i Italije je iznosila 36,5 miliona eura, dok su ukupne investicije iz te strane zemlje u periodu od 2003. do prošle godine iznosile 540,17 miliona eura.