Analizirani podaci odnose se na 2010. godinu. Prosječan nivo ekonomskih sloboda u svijetu neznatno se povećao u odnosu na 2009 i iznosi 6.83 poena.
“U traženju odgovora na globalnu ekonomsku krizu, veliki broj vlada širom svijeta povećale su poreze, javnu potrošnju, nivo regulacije i intervencionizma, što za posledicu ima smanjenje ekonomskih sloboda na kraći rok ali i prosperiteta i razvoja na dugi rok” rekao je prof. dr Petar Ivanović, izvršni direktor MIPA-e.
Ocijenio je da je blagi rast ekonomskih sloboda na globalnom nivou ohrabrujući, ali da je postignut prvenstveno zahvaljujući rastu ekonomskih sloboda u zemljama koje nijesu povećale nivo regulacija i dodatno se zaduživale.
„Takođe, zadivljuje činjenica da se zemlje sa pet kontinenata nalaze u top 10, što samo potvrđuje rastuću globalnu konkurenciju između ekonomskih sistema”, ističe Ivanović.
Hong Kong je ponovo na vrhu rang liste, slijede Singapur, Novi Zeland i Švajcarska, dok Australija i Kanada dijele petu poziciju. SAD, koje su dugo bile šampion ekonomskih sloboda, nastavljaju pad na globalnoj rang listi i ove godine se nalaze na 18. poziciji.
Najniži nivo ekonomskih sloboda zabilježen je u Venecueli. Mijanmaru, Zimbabveu, DR Kongu (bivši Zair) i Angoli.
“Napredak koji je Crna Gora ostvarila veoma je važan za dalje privlačenje stranih direktnih investicija. Dodatno, izvještaj je potvrda ispravnosti politika koje su vođene tokom 2009. i 2010. godine, kao odgovor na globalnu ekonomsku krizu“, dodao je Ivanović.
Frejzer je vodeći kanadski istraživački institut za javnu politiku.