Abiznis

Crna Gora napredovala pet mjesta u izvještaju o lakoći poslovanja

Izvor

-U izvještaju se pozicionira ukupno 185 nacionalnih ekonomija sa aspekta uslova, odnosno lakoće za obavljanje biznisa. U odnosu na lani, obuhvaćene su još dvije države- Barbados i Malta. Od 185 ekonomija, 108 je sprovelo ukupno 201 reformu. Najveći broj sprovedenih reformi se odnosi na unapređenje stanja u indikatorima započinjanja biznisa, plaćanja poreza i prekogranične trgovine. Najviše reformi i ove godine sprovele su zemlje istočne Evrope i centralne Azije- precizirano je u saopštenju Ministarstva finansija.

U kategoriji započinjanja biznisa Crna Gora je zauzela 58. mjesto, u kategoriji izdavanja građevinskih dozvola 176. mjesto, dok je u oblasti registrovanje imovine zauzela 117. mjesto. U oblasti zaštite investitora, ove godine smo zauzeli 32. poziciju, u prekograničnoj trgovini 42. mjesto, a u kategoriji izvršenja ugovora 135. mjesto.

- U preostale četiri kategorije, Crna Gora je zabilježila bolji rezultat u odnosu na prošlu godinu, i to u oblastima plaćanja poreza (+27), zatvaranje biznisa (+8), dobijanja kredita (+4) i dobijanja priključka za električnu energiju (+2). Napredak od čak 27 mjesta u oblasti “plaćanja poreza”, ostvaren je zahvaljujući sprovedenim reformama koje se odnose na objedinjene registracije i naplate poreza i doprinosa, kao i značajnom smanjenju broja plaćanja i trajanju postupka plaćanja poreza. Napredak od osam mjesta u oblasti “zatvaranje biznisa” rezultat je značajnog smanjenja trajanja postupka zatvaranja biznisa sa 2 godine na 1,4 godinu. Crna Gora je zabilježila reforme i u oblastima dobijanje kredita i izdavanje građevinskih dozvola- ističe se u izvještaju.

Lista deset prvorangiranih se nije značajno promijenila u odnosu na prošlu godinu. Prvih osam zemalja je zadržalo prošlogodišnju poziciju, pri čemu se Island i Irska nijesu našle u top 10. Singapur je i dalje lider po lakoći obavljanja biznisa, sedmu godinu za redom. Od deset prvorangiranih zemalja, njih tri nijesu sprovele nijednu reformu: Singapur, Hong Kong i SAD, dok je Gruzija napravila šest reformi i našla se među top 10.

-U top 10 zemalja koje su najviše unaprijedile lakoću obavljanja biznisa, tj. ostvarili napredak u tri ili više indikatora, spadaju Poljska, Šri Lanka, Ukrajina, Uzbekistan, Burundi, Kosta Rika, Mongolija, Grčka, Srbija i Kazakstan- navedeno je u saopštenju.

Započinjanje biznisa je oblast u kojoj je lani sprovedeno najviše regulatornih reformi. U posljednjih osam godina ovoj oblasti su kreatori politika posvetili više pažnje nego bilo kojem drugom indikatoru, pri čemu ukupan broj sprovedenih reformi iznosi 368 u 149 zemalja.

-Ovi napori širom svijeta rezultirali su smanjenjem broja dana potrebnih za registraciju preduzeća sa 50 dana, koliko je u prosjeku bilo potrebno da se započne biznis, na 30 dana, kao i smanjenjem prosječnih troškova sa 89 procenata na 31 odsto prihoda po glavi stanovnika- zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika